In het NOS-debat tussen de lijsttrekkers van de kleine partijen zijn D66-leider Pechtold en lijsttrekker Wilders van de Partij voor de Vrijheid hard met elkaar in botsing gekomen over het integratiebeleid. Pechtold zei dat er een eind moet komen aan de verharding ten opzichte van nieuwkomers. Wilders antwoordde daarop dat de nieuwkomers juist onderdeel zijn van het probleem. Volgens hem wordt onder het mom van tolerantie te veel van minderheden geaccepteerd.
In het debat stond Pechtold tegenover de drie rechtse partijen, die voor een strenger integratiebeleid zijn. Eerst kreeg de D66-lijsttrekker het flink aan de stok met Wilders. Wilders noemde de multi-culturele samenleving "een ramp" en sprak over "te veel islam in Nederland".
Toekomst
Pechtold waarschuwde voor de verharding van het integratiedebat. Je moet met onderwijs de allochtonen juist kansen bieden. Je moet ze niet uitsluiten en discrimineren", aldus Pechtold. "Ze zijn hier geboren. Dus zul je een toekomst met ze opbouwen. Of je wilt of niet."
Bij het Radio 1-debat enkele weken geleden kwamen Pechtold en Wilders ook al met elkaar in aanvaring. Pechtold noemde de opmerking van Wilders over een tsunami van islamisering "te walgelijk voor woorden". De D66-lijsttrekker sprak over "extreem-rechts" en Wilders weigerde aanvankelijk nog langer met Pechtold in debat te gaan.
Filmrolletje
Tijdens dit televisiedebat richtten ook de twee andere nieuwkomers, Olaf Stuger van de Lijst Vijf Fortuyn en Marco Pastors van EénNL, hun pijlen op Pechtold. Stuger wees erop dat D66 twaalf jaar in de regering heeft gezeten en er te weinig is gebeurd. "Het is alsof u al vier jaar een filmrolletje in uw camera hebt zitten en nu naar de één uur service rent om het te ontwikkelen."
Eén NL-leider Pastors zei dat iedereen in Nederland kansen heeft. Volgens hem lopen de partijen te veel om de problemen rond allochtonen heen.
Aarde
In het debat vroeg lijsttrekker Thieme van de Partij voor de Dieren zich af hoe je oog kunt hebben voor de problemen van mensen als je "dier en aarde uitbuit".
Het debat werd gehouden in het gebouw van de Tweede Kamer. Behalve de vier nieuwelingen Stuger, Wilders, Thieme en Pastors, deden Pechtold en Bas van der Vlies van de SGP mee. Het is voor het eerst dat de NOS ook een lijsttrekkersdebat organiseert voor de kleinere partijen. Pechtold sprak over een "smurfen-debat".
