Kritiek op uitspraak premier doodstraf

Premier Balkenende begrijpt de kritiek niet van de linkse partijen en D66 op zijn uitspraken over het doodvonnis tegen Saddam Hussein. 

De premier vindt dat hij gisteren 'volkomen helder' is geweest met zijn opmerking dat het leed van de Iraakse bevolking moet blijken uit de straf. 

Balkenende wees er op dat hij erbij heeft gezegd dat Nederland tegen de doodstraf is. Maar hij gaat niet zover als Finland, dat als EU-voorzitter heeft gezegd dat de doodstraf niet moet worden uitgevoerd. De premier vindt het niet zinvol om daar nu al iets over te zeggen. 

Afstand

PvdA, SP, GroenLinks en D66 vinden dat de premier meer afstand had moeten nemen van de straf. 

D66 spreekt van een 'blamage' voor Nederland. "Balkenende trekt steeds zijn handen af van fundamentele waarden", zei D66-lijsttrekker Pechtold. 

"Hoe erg de misdaden van iemand ook zijn, de doodstraf is in strijd met alles waarvoor de westerse beschaving staat." De SP noemt de opmerkingen 'totaal misplaatst'. "Instemmen met de doodstraf is in strijd met de doodstraf," aldus Kamerlid Van Bommel.

Misdaden

Het Iraakse tribunaal veroordeelde gisteren de ex-dicator Saddam Hussein ter dood voor misdaden tegen de menselijkheid. De internationale reacties waren verdeeld. 

Finland, nu voorzitter van de Europese Unie, meldde in een verklaring dat de doodstraf in geen geval mag worden uitgevoerd. "De EU is zonder uitzondering tegen de doodstraf."

PvdA-Kamerlid Koenders wijst er op dat Nederland gebonden is aan deze Europese lijn. "We hebben in Europa een vaste lijn, dat moet je ook uitdragen. De uitspraken van Balkenende zijn bizar. Ik vind het ook wat opportunistisch," aldus Koenders.

De VVD staat achter het optreden van de CDA-premier.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio