Nederland neemt vandaag in Afghanistan voor een half jaar het commando van ISAF in het zuiden van Afghanistan over van Canada. Generaal-majoor Ton van Loon krijgt het bevel over de zuidelijke provincies, waaronder Kandahar, Helmand, Zabul en Uruzgan.
Van Loon gaat in het kader van de internationale stabilisatiemacht in Afghanistan zowel leiding geven over de gevechten als de wederopbouw in het gebied. "Die twee kun je niet los zien van elkaar", aldus Van Loon.
Vechten
"Het zwaartepunt van ISAF ligt op ondersteuning van de regering van Afghanistan door op het gebied van bestuur en wederopbouw activiteiten te ontplooien." Maar dat betekent volgens de generaal ook dat je "af en toe bereid moet zijn om te vechten".
Het bevel is nu om beurten in handen van Canada, Nederland en Groot-Brittannië. Steeds wordt dan gedurende zes maanden vanuit een hoofdkwartier in Kandahar het bevel gevoerd over alle NAVO-troepen in het gebied.
Hoop
Hoewel het aantal aanslagen in het gebied de laatste tijd toeneemt, heeft Van Loon er wel vertrouwen in dat zijn manschappen zullen toekomen aan wederopbouw. Belangrijk is volgens hem om de - vaak heel arme - bevolking ervan te overtuigen dat er hoop is dat het beter zal gaan, zodat het voor hen niet aantrekkelijk is mee te vechten met de Taliban.
"De zwaarste gevechten hebben we wel gehad, ik denk dat we nu de slag voorwaarts kunnen maken." Maar makkelijk zal dat niet worden, zo zegt Van Loon. "Daarom zijn we ook met zoveel mensen daar, 10.000."
Dat aantal is volgens de generaal genoeg. "Maar meer groen op straat, met name in Kandahar, zou natuurlijk uitermate welkom zijn."
Deel deze pagina
