"Achternaam sollicitant niet van belang"

Werknemers letten niet op de afkomst van een sollicitant bij het in dienst nemen van personeel, zo stelt minister Wijn van Economische Zaken vandaag. Volgens hem hebben mensen met een buitenlands klinkende naam evenveel kans op een baan als autochtonen.

Hij baseert zich op een onderzoek dat het bureau SEO Economisch Onderzoek in opdracht van Wijn uitvoerde. Zo'n duizend werkgevers kregen profielen van sollicitanten voorgelegd, waarna ze konden aangeven welke sollicitant zij wel en niet zouden uitnodigen voor een gesprek.

De gemeente Nijmegen hanteert al enkele maanden de methode van anoniem solliciteren. De naam en geboorteplaats worden weggelakt in sollicitatiebrieven. De gemeente heeft de indruk dat mensen met een buitenlandse naam minder kans hebben op een baan dan mensen met een typisch Nederlandse naam. 

Petje

Volgens Wijn blijkt echter uit het onderzoek dat scholing veel belangrijker is dan afkomst bij aanname van personeel. "Het gaat er helemaal niet om of iemand nou Nederlands, Turks of Marokkaans is", zegt de minister, "maar veel belangrijker voor werkgevers is of je een opleiding hebt afgemaakt."

Wijn stelt dat allochtonen vaak van huis uit niet hebben meegekregen hoe ze zich moeten gedragen tijdens een sollicitatiegesprek. Daardoor lopen ze vaker een kans op een baan mis.

"Je houding bij een sollicitatie is belangrijk", stelt Wijn. "Kijk iemand recht aan, geef een stevige handdruk en heb geen petje op."

Kritiek

Burgemeester Ter Horst van de gemeente Nijmegen "adviseert de Kamer goed naar het onderzoek te kijken". Volgens Ter Horst hadden de onderzoekers de proef op de som moeten nemen. "Ze hebben geen brieven en kandidaten naar bedrijven gestuurd", zegt Ter Horst als reactie op het onderzoek. 

Volgens de burgemeester blijkt uit andere onderzoeken wel degelijk dat er gediscrimineerd wordt. Ze wijst op een onderzoek van de Erasmus Universiteit waaruit blijkt dat een kwart van de MKB-bedrijven geen allochtonen in dienst wil nemen.

"Wij nemen het zekere voor het onzekere en lakken de naam en geboorteplaats bij de sollicitatiebrieven weg", zegt Ter Horst. "Je kunt lang onderzoek doen, maar je kunt beter maatregelen treffen die in ieder geval niet slecht zijn."

Ter Horst kan nog niet vertellen of de gemeente meer allochtonen in dienst heeft sinds de invoering van het anoniem solliciteren. Over een paar maanden wordt het project geëvalueerd.  

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio