Bijna de helft van de beginnende eerstejaarstudenten op de pabo kan niet goed genoeg rekenen. Dat blijkt uit een rekentoets die de afgelopen weken op de pabo's is afgenomen. Het was voor het eerst dat alle eerstejaars zo'n test moesten doen.
Vorig jaar rezen twijfels over de rekenvaardigheid van veel pabostudenten. Daarop besloten de hogescholen gezamenlijk tot invoering van de toets.
Van de studenten heeft 48 procent de test niet gehaald, meldt de hbo-raad. Dat is iets minder dramatisch dan twee weken geleden uit de eerste gegevens naar voren kwam: daaruit bleek dat ruim de helft zou zijn gezakt. Vooral studenten met mbo als vooropleiding scoorden slecht: tweederde van hen zakte voor de toets.
Studenten met een onvoldoende worden in de loop van het eerste jaar bijgespijkerd. Als ze voor de zomer niet voor een nieuwe toets zijn geslaagd, mogen ze niet door naar het tweede jaar.
Ernstig signaal
Voorzitter Doekle Terpstra van de hbo-raad noemt de uitslag van de rekentoets "verontrustend" en "een ernstig signaal dat we zeer serieus moeten nemen". "Van studenten die beginnen aan een opleiding in het hoger onderwijs mag je verwachten dat ze goed kunnen rekenen. Dat geldt lang niet voor iedereen, blijkt nu."
Volgens de hbo-raad laat de uitslag zien dat er beter rekenonderwijs moet komen in de vooropleidingen van de pabo. Zo is de raad het er niet mee eens dat in het havo-profiel Cultuur & Maatschappij wiskunde niet langer verplicht is.
Minister Van der Hoeven van Onderwijs liet in een reactie weten er alle vertrouwen in te hebben dat de pabo's de komende jaren leraren afleveren die voldoende kunnen rekenen.
Rekentoets
Jaarlijks beginnen zo'n 11.000 studenten aan de opleiding tot leraar in het basisonderwijs. Veertig procent van hen is afkomstig van de havo, dertig procent van het mbo en zeven procent van het vwo. Een op de acht haalde eerder een propedeuse in het hoger onderwijs; een op de zestien heeft een buitenlands diploma.
Studenten met een vwo-achtergrond scoorden overigens wel vrij behoorlijk op de toets: 87 procent slaagde.
De Cito-rekentoets gaat ervan uit dat de leerkracht in spe net zo goed moet kunnen rekenen als de twintig procent beste rekenaars in groep acht van de basisschool. De test bestaat uit 200 vragen. Een aantal voorbeeldvragen kunt u bekijken via de link aan de rechterkant van deze pagina.
Deel deze pagina