Twee journalisten van de Amerikaanse nieuwszender Fox News die in de Gazastrook gegijzeld werden gehouden, zijn vrijgelaten.
Cameraman Olaf Wiig (36) uit Nieuw-Zeeland en verslaggever Steve Centanni (60) uit de Verenigde Staten zijn ongedeerd en verblijven nu in een hotel in Gaza-Stad.
Vandaag nog werd een videoboodschap getoond waarin de gijzelaars verklaarden dat ze zich hadden bekeerd tot de islam. In een eerdere boodschap vertelden de mannen dat ze goed werden behandeld. Ze vroegen hun familie en de regering alles te doen om hen vrij te krijgen.
Pijnlijk
Na hun vrijlating vertelde Centanni dat hij tijdens de gijzeling vaak in pijnlijke posities werd vastgebonden en dat zijn collega en hij onder bedreiging van een vuurwapen werden gedwongen verklaringen af te leggen, onder andere dat ze zich hadden bekeerd tot de islam.
Verder zei Centanni tegen verslaggevers: "Ik wil iedereen bedanken. Ik ben blij om hier te zijn. Ik hoop dat dit nooit enige journalist zal afschrikken om naar Gaza te komen om het nieuws te verslaan want Palestijnen zijn een vriendelijk volk. De wereld moet meer over hen te weten komen. Laat je niet weerhouden."
Hij liet weten dat hij een beetje emotioneel was door de overweldigende gebeurtenissen, "maar het gaat goed met me. Ik ben zo blij dat ik weer vrij ben."
De gijzelnemers, die zich de Heilige Jihad Brigades noemen, hadden geëist dat alle moslims die zijn gevangen genomen door de VS binnen 72 uur zouden worden vrijgelaten, in ruil voor de vrijheid van de journalisten.
Ze zeiden niet wat er met de gijzelaars zou gebeuren als niet aan hun eisen zou worden voldaan. Het ultimatum liep zaterdag af.
Klemgereden
De twee mannen werden op 14 augustus gevangen genomen in Gaza-stad, waar ze aan het werk waren. Twee vrachtwagens reden hun busje klem, waarna de mannen door gewapende strijders werden meegevoerd.
De naam van de groep, Heilige Jihad Brigades, was tot deze ontvoeringszaak onbekend. Ook is niet bekend of het gaat om lokale militanten met banden met Hamas of Fatah, of dat het gaat om mensen van buiten het gebied. Volgens Palestijnse veiligheidsfunctionarissen bestaan er vermoedens dat de ontvoerders uit de buurt komen.
In de eerste week was het nog onzeker in handen van wie de journalisten waren gevallen. Daarna konden de onderhandelingen beginnen, waaraan ook de Palestijnse regering indirect heeft meegewerkt. President Mahmoud Abbas noemde de vrijlating van Centanni en Wiig een prioriteit voor de regering.
De afgelopen twee jaar hebben Palestijnse militanten zo'n 25 buitenlanders ontvoerd, die meestal binnen een aantal uren werden vrijgelaten. De journalisten van Fox News hebben het langst vastgezeten van allemaal.
Deel deze pagina