PvdA, VVD en CDA in de Tweede Kamer willen opheldering van minister Donner over een terreurincident rond het popfestival Lowlands. Gisteren bleek dat de anti-terreurdiensten tijdens het incident slecht met elkaar hebben gecommuniceerd.
Tijdens de slotdag van het driedaagse muziek- en cultuurevenement Lowlands deed een man zich bij de ingang van het festivalterrein voor als terrorist. Hij werd door de bewaking tegengehouden omdat hij mogelijk een bomgordel droeg, maar hij wist te ontkomen.
Meteen begon de politie een klopjacht en op de luchthaven Schiphol werden verscherpte veiligheidsmaatregelen genomen. Toen de man uiteindelijk werd gepakt, bleek het om een grapjas te gaan. Schiphol hoorde dat echter pas uren later, waardoor het terreuralarm daar onnodig lang van kracht bleef.
Tjibbe Joustra had als Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding de regie moeten voeren, maar hij was niet op de hoogte van het incident. De Tweede Kamer wil nu van Donner weten hoe dat kon gebeuren.
Beleid
Over twee weken komt de kwestie aan de orde in het regulier overleg van de Kamer met minister Donner over het anti-terreurbeleid. VVD-Kamerlid Frans Weekers wil de minister al voor dat overleg schriftelijke vragen stellen.
In het Radio 1-Journaal zei Weekers geschrokken te zijn over wat er is gebeurd. "Joustra had als coördinator terrorismebestrijding onmiddellijk ingelicht moeten worden. Dat is niet gebeurd. En wanneer een terreuralarm wordt ingetrokken, moet dat onmiddellijk aan alle betrokkenen doorgeseind worden. Ook dat is niet gebeurd."
Weekers wil van Donner weten wat er precies is misgelopen. "De communicatie is totaal fout gegaan. Het kan natuurlijk om een menselijke fout gaan, dat moet nu worden uitgezocht. Het gaat mij erom dat het in de toekomst goed gaat", zei hij.
Onderzoek
Intussen onderzoekt Joustra samen met de politie en de marechaussee hoe het komt dat hij te laat is geïnformeerd over een mogelijke terreurdreiging. Volgens Joustra is het duidelijk dat er sprake is geweest van miscommunicatie. Het onderzoek moet uitwijzen hoe een en ander precies is gegaan.
