President Bush ziet in de verijdelde aanslagen op intercontinentale vluchten naar de VS het werk van "moslimfascisten".
"We zijn in oorlog met islamitische fascisten die geen middel schuwen om mensen die houden van vrijheid, te vernietigen. Ze willen ons pijn doen", aldus de president in een korte verklaring.
Bush herhaalde dat de VS veiliger is geworden sinds de aanslagen van 11 september 2001. "Maar het is nog steeds niet geheel veilig, en het zou verkeerd zijn om te geloven dat er geen dreiging meer is".
Pakistan
Woensdagnacht pakte de Britse politie in Londen, Birmingham en High Wycombe 24 moslims op die van plan zouden zijn geweest om binnen enkele dagen met vloeibare explosieven aan boord te gaan van intercontinentale vluchten van Groot-Brittannië naar Amerika.
De vloeistoffen zouden aan boord gesmokkeld worden in flessen, elektronische apparatuur en andere "gewone" gebruiksvoorwerpen.
De Britse politie heeft maandenlang onderzoek gedaan naar de terreurplannen, naar verluidt na een tip uit Pakistan. De 21 verdachten waren woonachtig in Engeland, maar onduidelijk is of ze ook allen de Britse nationaliteit hebben.
Een aantal verdachten zou banden hebben met Pakistan. Ook in dat land zou een aantal arrestaties zijn verricht.
Scotland Yard gaat ervan uit dat de hoofdrolspelers achter de verijdelde aanslagen nu vastzitten, maar benadrukt dat het gaat om een "groot en wereldwijd" netwerk, en dat het onderzoek doorgaat.
Het Amerikaanse tv-station ABC meldt dat vijf verdachten nog voortvluchtig zijn, maar dat is niet bevestigd.
Al-Qaida
Volgens het hoofd van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid, Michael Chertoff, wijst veel erop dat al-Qaida achter de terreurplannen zat.
De verijdelde aanslagen waren precies en ruim van tevoren gepland en zaten in de laatste fase van uitvoering, aldus Chertoff. Volgens de minister was de groep arrestanten die het plan wilde uitvoeren, zeer geschoold en zeer gedreven.
Ook de Amerikaanse minister van Justitie Gonzales ziet de hand van al-Qaida in de terreurplannen.
"De gearresteerde verdachten waren extremisten, die verder gingen dan alleen te praten over het doden van Amerikanen. Ze wilden hun plannen in de praktijk brengen, en waren daar al mee bezig. Ze wilden vloeibare explosieven gebruiken. We onderzoeken het nog, maar de mate van complexiteit wijst naar al-Qaida."
Massamoord
Hoeveel vliegtuigen doelwit zouden zijn geweest, is onduidelijk. De BBC meldt tien, maar Scotland Yard houdt het op zes. De politie-organisatie onderstreepte wel dat het om een "grootschalige operatie" zou gaan.
Volgens twee Amerikaanse anti-terreurfunctionarissen zouden toestellen van de Amerikaanse maatschappijen United, Continental en American doelwit zijn geweest. De drie luchtvaartmaatschappijen vliegen vanuit Londen op New York, Washington en Californië.
De verdachten waren uit op "massamoord van een onvoorstelbare omvang", zo zei een woordvoerder van de Londense politie. Volgens de Britse minister van Binnenlandse Zaken John Reid is "een aanzienlijk aantal levens" gespaard.
Deel deze pagina