38 uur werken voor 36 uur loon

Het personeel van badkuipenfabriek Villeroy & Boch in het Drentse Roden gaat langer werken voor hetzelfde loon. 

Dat zijn de vakbonden met het Duitse moederbedrijf overeengekomen. De 200 werknemers worden betaald voor 36 uur, terwijl ze de komende vijf jaar een werkweek hebben van 38 uur. 

De bonden werken hieraan mee omdat ze in ruil hiervoor een werkgelegenheidsgarantie krijgen van vijf jaar. Als er toch banen bij het bedrijf verdwijnen krijgen de betrokken werknemers bovendien de teveel gewerkte uren alsnog uitbetaald.

Precedent

Het is voor het eerst dat langer werken voor hetzelfde loon zo in een CAO wordt opgenomen. 

"Deze constructie is heel bijzonder", zegt vakbondsbestuurder Frans Strolenberg van de Bedrijvenbond CNV, "maar we willen er geen trend van maken. Er zijn natuurlijk meer bedrijven die op die manier de kosten willen drukken maar die hebben in onze ogen nog genoeg andere mogelijkheden". 

Om te voorkomen dat deze CAO precedentwerking krijgt is de constructie van het extra werk in een aparte afspraak vervat, bovenop de reguliere CAO. Het plan omvat ook afspraken over investeringen in het bedrijf en de bedrijfscultuur. 

Tsjechië

Dat bonden en personeel bij Villeroy, zij het morrend, akkoord zijn gegaan met dit plan van de directie heeft te maken met de kwetsbare postie van de Rodense vestiging. 

Eerder dit jaar werd al een deel van de productie naar Tsjechië verplaatst, waarbij 50 banen werden geschrapt. De vestiging maakt nog steeds verlies. 

"De druk van het moederbedrijf is al voelbaar", zegt Strolenberg. "Die kijkt toch waar het bedrijf goedkoper kan produceren. Een periode van vijf jaar geeft ons de armslag om Roden weer stevig op de kaart te zetten." 

Hij kan zich voorstellen dat bedrijven in een vergelijkbare situatie, armlastige dochters van een zuinige moeder, van de bonden de ruimte krijgen voor dezelfde aanpak.

Belazerd

Voorzitter Jaap Jongejan van de Bedrijvenbond CNV, voegt daaraan toe dat het succes van de Roden-constructie staat of valt met de opstelling van het bedrijf. "Als we op een of andere manier worden belazerd, en er overduidelijk niet in de vestiging wordt geïnvesteerd, dan loopt dat deze goedbedoelde voorstellen voor de voeten." 

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio