Top over Midden-Oosten in Rome

In Rome wordt woensdag een internationale conferentie gehouden over de situatie in het Midden-Oosten. Tijdens die bijeenkomst zal er zeker ook worden gepraat over een internationale troepenmacht in het grensgebied tussen Israel en Libanon.

President Bush reageerde eerder niet zo enthousiast op het idee, maar de Amerikanen zullen een troepenmacht nu toch steunen. Maar zelf leveren ze er geen militairen voor. 

De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rice gaat zondag naar het gebied om te proberen een oplossing te vinden voor het geweld. Zij heeft wel al gezegd dat het geen zin heeft om Israël tot een staakt-het-vuren te dwingen zonder dat er een echte oplossing voor de problemen in het Midden-Oosten is. 

Voor Rice zondag naar het Midden-Oosten vertrekt, ontvangt ze eerst nog in Washington samen met Bush de Saudische minister van Buitenlandse Zaken. De ontmoeting is op verzoek van de Saudi's.

Grondoffensief

Er wordt een massale aanval van Israëlische grondtroepen in Libanon verwacht. Israël heeft duizenden militairen naar Libanon gestuurd, meldt de Israëlische krant Haaretz.

Israël riep bovendien minstens 3000 reservisten op om naar Libanon te gaan. Brigade-generaal Friedman zei dat er binnen een paar dagen mogelijk vele duizenden Israëlische militairen in het buurland zullen zijn. De bedoeling is om een diepe bufferzone in het zuiden van Libanon te vormen.

Israëlische vliegtuigen verspreidden pamfletten boven het zuiden van Libanon waarin burgers wordt aangeraden het gebied te verlaten. Ze worden aangespoord te vluchten naar het noorden van de Litani-rivier, ongeveer twintig kilometer vanaf de Israëlische grens.

Verdedigen

De minister van Defensie van Libanon verklaarde tegenover de tv-zender al-Arabiya dat het leger het land zal verdedigen bij een Israëlische inval.

"Er is nationale eenheid in het leger. Christenen, sji'ieten, soennieten en druzen wachten allemaal op het moment dat Israël Libanon binnenvalt, zodat ze het land een lesje kunnen leren als reactie op de massamoorden die ze via de lucht hebben gepleegd op onschuldige burgers, het leger en de infrastructuur", aldus Elias al-Murr.

"We kennen onze capaciteiten en we weten dat ons leger niet even groot is als dat van Israël, maar we staan op ons eigen land en in onze loopgraven om ons land te verdedigen."

Haifa

Hezbollah heeft weer een reeks raketten afgevuurd op Haifa in het noorden van Israël. Negentien mensen raakten gewond. Onder andere een flatgebouw werd geraakt. Ook twee andere steden in het noorden kwamen onder vuur te liggen. 

In het noorden van Israël stortten vlakbij de grens met Libanon twee Israëlische gevechtshelikopters neer. De twee Apaches waren door nog onbekende oorzaak in de lucht tegen elkaar gebotst. Volgens het Israëlische leger is bij het ongeluk één van de piloten om het leven gekomen. Drie andere inzittenden raakten gewond. 

In het zuiden van Libanon zijn bij gevechten tussen het Israëlische leger en Hezbollah vier Israëlische militairen gedood en enkele gewonden gevallen. Aan de kant van Hezbollah zijn ten minste drie doden gevallen. In totaal zijn nu meer dan 300 Libanezen omgekomen.

Israël is intussen akkoord gegaan met het verlenen van humanitaire hulp aan de inwoners van Libanon. Vooral in Zuid-Libanon wordt de situatie nijpend. De inwoners in dat gebied zijn vanwege de gevechten en de gebombardeerde infrastructuur afgesneden van de buitenwereld. Frankrijk gaat een centrale rol spelen in het distribueren van de hulpgoederen.

VN-topman Annan riep gisteren op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren, maar Israël en Hezbollah hebben de oproep vooralsnog naast zich neergelegd. 

Israël eist de vrijlating van twee ontvoerde militairen en zegt door te gaan met aanvallen zolang dat nodig is. Hezbollah-leider Nasrallah blijft erbij dat de twee militairen alleen vrijkomen als Israël Hezbollah-gevangenen vrijlaat. 

Gaza

Vanochtend hebben Israëlische troepen zich teruggetrokken uit een vluchtelingenkamp in de Gazastrook, na een operatie die drie dagen duurde. Zeker 15 Palestijnen zijn daarbij omgekomen, vooral militanten. Er werden grote verwoestingen aangericht.

Een Israëlische tank beschoot gisteren het huis van een Hamas-activist. De activist en drie familieleden kwamen daarbij om. De VN heeft gezegd dat sinds het Israëlische offensief in de Gazastrook begon, zeker 100 Palestijnen zijn gedood.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio