Rusland en de Verenigde Staten gaan wereldwijd de strijd aan tegen dreigende terreur met massavernietigingswapens. De presidenten Poetin en Bush hebben dat afgesproken tijdens overleg in de Russische stad Sint Petersburg.
Het plan voorziet in het volgen van potentiële nucleaire terroristen, het veiligstellen van nucleair materiaal en een gezamenlijk Amerikaans-Russisch antwoord als terroristen proberen een kernwapen te bemachtigen.
De beide leiders zijn het erover eens dat een terreuraanval met nucleaire, chemische of biologische wapens de wereld het meest bedreigt. Bush en Poetin ontmoetten elkaar in de ambtswoning van de Russische president, voorafgaand aan de G8-top in Sint Petersburg.
Op de top van de acht rijkste industrielanden komen onder meer de crisis in het Midden-Oosten, de energieveiligheid en de Russische aanpak van corruptie ter sprake.
Handel
In het kielzog van de G8 hebben de Amerikanen en Russen in Sint Petersburg zonder resultaat onderhandeld over de toetreding van Rusland tot de wereldhandelsorganisatie, de WTO. Het was de bedoeling dat Poetin en Bush dit weekeinde al hun handtekening onder een akkoord zouden zetten.
Maar de onderhandelaars verwachten dat dat pas over enkele weken zal gebeuren. Ze zeiden dat er wel vooruitgang is geboekt en dat de gesprekken worden voortgezet. Volgens de Russen liggen de Amerikanen dwars op het gebied van het intellectuele eigendomsrecht.
Rusland wil al heel lang lid worden van de Wereldhandelsorganisatie. De Russische economie is veruit de grootste die nog geen lid is van de WTO.
Bush en Poetin presenteerden ook een plan om de verrijking van uranium onder internationaal toezicht te stellen. Volgens het plan mag elk land, ook Iran, uranium verrijken, mits dat gebeurt onder toezicht van het internationaal atoomagentschap IAEA.
Hezbollah
Bush en Poetin bespraken tijdens hun ontmoeting ook de escalerende situatie in het Midden-Oosten. Ze riepen de strijdende partijen op het geweld te staken. Ze verschilden evenwel van mening.
Bush gaf Hezbollah de schuld van de gewelddadigheden. Hij riep Syrië op om zijn invloed aan te wenden om Hezbollah ervan te weerhouden raketaanvallen op Israëlische doelen uit te voeren. Poetin liet zich kritischer uit over Israël.
Deel deze pagina