Dode door legionella in Amsterdam

In Amsterdam is iemand overleden aan de veteranenziekte, veroorzaakt door de legionellabacterie. Dat heeft de GGD Amsterdam bekendgemaakt. Bij de GGD in de hoofdstad hebben zich de afgelopen dagen zeventien mensen gemeld met legionellabesmetting. De dienst spreekt van "een ongewoon hoog aantal patiënten". 

In Noord-Holland zijn vandaag nog eens twee gevallen van legionellabesmetting vastgesteld.

Het is nog niet bekend waar de besmetting precies vandaan komt, maar vermoedelijk is de bacterie door koelinstallaties van bedrijven verspreid. Die installaties verspreiden een fijne waterdamp. Bij inademing kunnen mensen ziek worden. De GGD heeft een onderzoek ingesteld. 

De zeventien getroffenen uit Amsterdam wonen verspreid over de stad. Veertien van hen liggen nog in het ziekenhuis. De eerste drie patiënten meldden zich afgelopen donderdag.

Andere gevallen

De eerste ziektedag van de patiënten ligt volgens de gezondheidsdienst tussen 29 juni en 7 juli. Via de andere GGD's in Nederland wordt actief gezocht naar andere gevallen van legionellabesmetting in Nederland. Ook het Centrum Infectiebestrijding van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu helpt mee de besmettingen in kaart te brengen. 

De veteranenziekte is niet besmettelijk en kan dus niet van de ene mens op de andere worden overgedragen. De infectie wordt overgebracht door het inademen van zeer kleine waterdruppeltjes waarin de bacterie zich bevindt. Mensen kunnen besmet worden via fonteinen, douches of koeltorens die op gebouwen staan. 

Slechts een klein deel van de mensen die met de legionellabacterie zijn besmet, ontwikkelt de veteranenziekte. 

De ziekte is goed te behandelen. Toch komt 5 tot 25 procent van de patiënten te overlijden. Hoe sneller antibiotica worden toegediend, des te lager is het overlijdensrisico.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio