H5N1 nu ook in Spanje ontdekt

In Spanje is voor het eerst het H5N1-virus aangetroffen. Het voor mensen dodelijke vogelgriepvirus werd gevonden in een dode fuut. 

De watervogel werd ontdekt bij de Baskische stad Vitoria. Rond de vindplaats is een gebied met een straal van drie kilometer afgesloten. De vogel zou al zes weken geleden in een moerasgebied zijn aangetroffen.

Volgens het Baskische onderzoekslaboratorium is de fuut is waarschijnlijk besmet geraakt in Zuid-Spanje of door contact met trekvogels uit Afrika.

H5N1 is al eerder in Europese landen aangetroffen, zoals in Italië, Frankrijk en Duitsland. Sinds de uitbraak in 2003 zijn wereldwijd 131 mensen bezweken aan het H5N1-virus. Vooral in Azië vielen slachtoffers.

Gekookt ei

Uit een grote enquête onder Europese burgers blijkt dat 18 procent niet weet dat het grootse risico op een besmetting met vogelgriep wordt gevormd door het aanraken van dode vogels. Bijna eenderde van de meer dan 25.000 ondervraagde Europeanen denkt dat een besmetting kan plaatsvinden wanneer men gekookte eieren of doorbakken kippenvlees eet. Dat is echter niet het geval.

Dat blijkt uit de speciale Eurobarometer-enquête die is gepresenteerd. Zeventig tot tachtig procent is verder van mening dat de EU genoeg doet tegen verspreiding van het virus, bijvoorbeeld met de ophokplicht en het vervoersverbod.

Pandemie

Europese deskundigen binnen de EU zegen dat de directe dreiging van vogelgriep voor mensen klein is. Wel wordt aangenomen dat een grieppandemie die miljoenen slachtoffers kan eisen onvermijdelijk is.

"Het is wanneer, en niet indien", aldus Robert Madelin van het EU-departement van gezondheid. Grieppandemieën zijn zeldzaam, maar komen wel met enige regelmaat terug. Wanneer dat gebeurt is volgens Madelin moeilijk te voorspellen.

Verder denken de experts dat de vogelgriep elk jaar weer kan terugkeren.



Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio