CDA en VVD willen rompkabinet

Het CDA wil samen met de VVD een minderheidskabinet vormen, dat gewoon besluiten kan nemen. Fractievoorzitters Verhagen en Rutte hebben de koningin een formateur of informateur te benoemen. Volgens het duo is een demossionair kabinet onwenselijk, gezien de militaire missie in Uruzgan en de begroting voor 2007.

Volgens Verhagen kunnen de verkiezingen het beste eind november of begin december worden gehouden. PvdA-leider Bos vindt dat te laat. Hij kiest daarom voor een demissionair kabinet. Volgens hem levert dat geen problemen op bij belangrijke kwesties.

Net zoals Bos wil ook D66-fractieleider Lousewies van der Laan dat "op de kortst mogelijke termijn" verkiezingen worden georganiseerd.

Uruzgan

Ook premier Balkenende wil het liefst een missionair, een volwaardig kabinet. Dit maakte hij op de persconferentie na afloop van de ministerraad bekend. Hij benadrukte dat de koningin daar op basis van haar ingewonnen adviezen een besluit over neemt. "Ik ga er niet over," aldus de premier. 

De voorkeur van Balkenende gaat uit naar een missionair kabinet, omdat het kabinet dan nog belangrijke besluiten kan nemen. De begroting van 2007 en het belastingplan moeten worden voorbereid. 

Ook gaan in augustus ruim 1400 militairen naar de Afghaanse provincie Uruzgan. Het is een internationale missie, waarover de Nederlandse regering met allerlei andere landen overleg moet voeren. "Dan is het beter als er een missionair kabinet zit", aldus Balkenende.

Ontslag aangeboden

Vrijdagmorgen heeft Balkenende koningin Beatrix het ontslag aangeboden van de D66-bewindslieden. De portefeuilles van de CDA- en VVD-bewindslieden zijn ter beschikking gesteld. Het kabinet Balkenende II viel gisteravond nadat coalitiepartij D66 had besloten het kabinet niet langer te steunen.

Aan het eind van de middag ontving Beatrix op Paleis Noordeinde haar adviseurs, de voorzitter van de Eerste Kamer Timmerman-Buck, de voorzitter van de Tweede Kamer Weisglas en de vice-president van de Raad van State. Vanavond sprak ze met vier van de twaalf fractievoorzitters. De rest komt morgenochtend aan de beurt.

Lopende dossiers

De ministerraad ging vanmorgen gewoon weer door, zonder de opgestapte ministers van D66. De meeste bewindslieden zijn teleurgesteld over de val van het kabinet, omdat veel dossiers niet afgemaakt worden. 

Het is nog onduidelijk wat de gevolgen zijn van de val van het kabinet zijn voor de afhandeling van bepaalde dossiers, zoals de inburgering, de aanleg van de A6-A9, de omroepwet en de privatisering van Schiphol. 

Als er een minderheidskabinet komt (een missionair kabinet) kunnen er nog besluiten worden genomen. Er is tenslotte sprake van een volwaardig kabinet, dat alleen niet de automatische steun van een meerderheid van de Tweede Kamer heeft.

De ongeschreven regel van een demissionair kabinet is dat er geen nieuw beleid meer wordt ontwikkeld. Politiek gevoelige onderwerpen worden niet behandeld. De Eerste en Tweede Kamer bepalen welke onderwerpen te 'controversieel' zijn om nog te worden behandeld.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3736 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2810 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 3872 keer afgespeeld

Meer video en audio