Vrouwen welkom als lid van de SGP

Vrouwen mogen volwaardig lid worden van de SGP, maar ze mogen de partij niet vertegenwoordigen in de Tweede Kamer of gemeenteraad.

Op een buitengewone ledenvergadering van de Staatkundig Gereformeerde Partij in Gouda stemde 73 procent van de leden voor deze - voor de streng-christelijke partij revolutionaire - statuutswijziging. 

Om het voorstel van het bestuur aan te nemen was onder de 479 afgevaardigden van de kiesverenigingen een tweederde meerderheid vereist. 

Taakverdeling

De SGP redeneert dat God eerst de man heeft geschapen, en pas daarna - uit diens rib - de vrouw. Deze volgorde zou een bepaalde taakverdeling met zich meebrengen.

De partij, die nu twee zetels in de Tweede Kamer heeft, had daarom sinds 1996 in de statuten staan dat alleen mannen volwaardig lid mochten worden. 

Vrouwen mochten wel buitengewoon lid worden. Maar dat betekende dat zij binnen de partij geen stemrecht hadden en dus geen invloed konden uitoefenen, bijvoorbeeld op de keuze van SGP-kandidaten voor publieke ambten.

Langzamerhand kwam er binnen de SGP steeds meer verzet tegen dit vrouwenstandpunt. Het hoofdbestuur deed daarom in april een voorstel, dat nu met een zeer ruime meerderheid is aangenomen. 

Dat betekent dat de partij zich niet langer verzet tegen deelname van vrouwen aan privaatrechtelijke organisaties, zoals verenigingen of een politieke partij. Het bekleden van publieke ambten blijft volgens de SGP een roeping die uitsluitend voor mannen is weggelegd.

Discriminatie 

De rechter bepaalde in september dat de staat geen subsidie (ongeveer 1 miljoen euro per jaar) meer mag verstrekken aan de SGP, omdat het vrouwenstandpunt in strijd was met het anti-discriminatiebeginsel. 

Tegen deze uitspraak heeft minister Remkes van Binnenlandse Zaken hoger beroep aangetekend, omdat subsidie voor politieke partijen een principiële zaak is. 

ChristenUnie

Het hoofdbestuur kreeg ook steun voor het voorstel om de kiesverenigingen meer ruimte te geven voor samenwerking met de ChristenUnie, bijvoorbeeld bij het opstellen van gezamenlijke kieslijsten.

Bij de ChristenUnie mogen vrouwen wel publieke functies bekleden en dus zitting nemen in de Tweede Kamer en gemeenteraden. 

 

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio