Door Joris van Poppel
Koningin Beatrix is in Luik ontvangen door een dolenthousiaste menigte. In het centrum van Luik wachtten de Walen de koningin op met gejuich en applaus.
"Vive la reine, vive le roi (leve de koningin, leve de koning)", riepen duizenden Walen langs de route en in het centrum van de stad. Koningin Beatrix werd vergezeld door de Belgische koning Albert.
Opvallend was het enorme enthousiame in de straten van Luik. De Walen zongen en applaudiseerden harder dan de Vlamingen. En van protest, zoals twee dagen geleden in Antwerpen, was al helemaal geen sprake.
Het enthousiamse van de Walen heeft ongetwijfeld te maken met de status van Wallonië binnen België. Het Franstalige landsdeel is armer dan het Nederlandstalige.
Bovendien heeft de 'Vlaamse beweging', die streeft naar grotere onafhankelijkheid van Vlaanderen, de Walen in de armen van het Belgische koningshuis gedreven. Vandaar dat Beatrix en Albert, als symbool van de Belgische eenheid, met open armen werd ontvangen in Luik.
Investeringen
"Heel Luik viert vandaag feest", sprak gouverneur Michel Foret. Ook de Luikse burgemeester, Willy Demeyer, was lovend. Hij prees de samenwerking met Nederland en met de Nederlandse provincie Limburg in het bijzonder. Hij wees daarbij op de Nederlandse investeringen in de Luikse woningbouw.
De burgemeester zei verder dat Luik tegenwoordig, meer dan vroeger, zijn inwoners in ' taalbaden' dompelt. De burgemeester vindt het belangrijk dat de Luikenaren meer Nederlands leren, omdat de stad, die niet ver van Maastricht ligt, meer handel wil drijven met Nederland.
Demeyer zei zich hard te gaan maken voor aansluiting van Maastricht op de hoge snelheidstrein. Luik krijgt in 2008 een eigen TGV-station. Het was dan ook niet verwonderelijk dat Beatrix werd uitgenodigd om het station in aanbouw te bewonderen.
Beatrix sluit haar driedaagse staatsbezoek af met een banket. Het was de tweede keer dat Beatrix officieel de zuiderburen bezocht. De eerste keer was in 1980. Dat ontlokte koning Albert de uitspraak dat " het wel weer eens tijd werd".
Deel deze pagina
»
»
»