Helft Catalanen blijft thuis bij referendum

Door NOS-correspondent Rop Zoutberg

Met ruime meerderheid hebben inwoners van Catalonië ingestemd met een reeks nieuwe afspraken met het centrale bestuur in Madrid. In een referendum stemde zondag 74 procent in met een nieuw zogenaamd statuut, waarin de rechten en plichten van Catalonië ten aanzien van Madrid zijn vastgelegd. 

Teleurstellend was wel de opkomst. Nog geen 50 procent van de Catalanen nam de moeite zich over de nieuwe en belangrijke wettekst uit te spreken.

Ruzies

Catalonië was zondag de eerste deelstaat die zich middels een volksstemming uitsprak over een serie vernieuwde afspraken rond de autonomie van de deelstaat. 

Ook andere delen van Spanje maken aanspraak op groter zelfbestuur. Daarbij gaat het steeds om meer gezag voor lokale bestuursorganen en rechterlijke macht. Een ander belangrijk thema is een grotere uitkering van geïnde belastingen vanuit Madrid richting regio's.

Maar ook voert de discussie over de verhouding tussen centraal gezag en deelstaten tot felle ruzies tussen de grote Spaanse en lokale nationalistische partijen.

Teleurgesteld

Teleurgesteld over het nieuwe Catalaanse statuut is Oriol Amoros, regionaal parlementslid van Republikeins Links. "Het is niet bepaald een historische dag, omdat de vernieuwing van de afspraken met Madrid in werkelijkheid weinig nieuwe elementen bevat", zo meent Amoros, zondag tijdens een rondgang langs de stembureaus. 

"Wat Catalonië nodig heeft is een erkenning als staat en een veel beter belastingregime dan de regering Zapatero geboden heeft. Het moet eerlijker. Meer volgens een model zoals je ook in de 'Länder' van Duitsland ziet."

Moeilijk

Bij het stembureau aan Plaza Ferran Reyes, in het oosten van Barcelona, oogt het zondag druk rond het middaguur. Plexiglas stembussen staan er op tafels voor de wandrekken van de gymzaal van een lagere school. De wijkbewoners die naar buiten komen zijn verdeeld over het referendum. 

"Het is een bijzondere dag, maar ook heel moeilijk", zegt een vrouw die net stemde. "Bij dit referendum vermengde politiek zich met allerlei sentimenten die er niet toe doen. Dat maakt het niet eenvoudig wat je uiteindelijk moet kiezen. Ik heb blanco gestemd."

Een andere buurtbewoner: "Het is min of meer een historisch moment, maar ik heb wel betere meegemaakt." Het ja, noch het nee komt Catalonië echt ten goede, vult zijn zoon aan, die niet wil zeggen waar hij voor stemde. Zijn vader koos uiteindelijk voor tegen. "Dit statuut is beter voor de centrale regering in Madrid dan voor ons."

Genereus

Manuel Ballbe, hoogleraar administratief recht, gelooft niet dat het nieuwe Catalaanse statuut Spanje uit elkaar drijft. "In tegendeel – het betrekt de deelstaat veel beter bij de rest van het land. Je ziet ook dan andere regio's van Spanje nu driftig beginnen ons nieuwe statuut te kopiëren."

Ballbe: "Het hangt uiteindelijk echt van het bestuur in Madrid af of dit land over een paar decennia nog bestaat. Ze zal moeten toegeven, genereus zijn. Ik denk wel eens, wanneer dat destijds ook ten aanzien van de Lage Landen was gebeurd, Nederland wellicht tot vandaag de dag nog tot Spanje had behoord."

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3684 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2761 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 3816 keer afgespeeld

Meer video en audio