Doodstraf geëist tegen Saddam Hussein

De openbare aanklager in Bagdad heeft de doodstraf geëist tegen Saddam Hussein. Hij deed dat in zijn slotverklaring van de rechtszaak waarin de voormalige dictator in Irak misdaden tegen de menselijkheid ten laste zijn gelegd.

Saddam zou deze straf moeten krijgen voor zijn rol in de moord op 148 sjiitische burgers in het dorp Dujail. Een mislukte aanslag op het presidentieel konvooi in 1982 werd daar vergolden door de moord op de dorpsbewoners. Sommigen zouden zijn doodgemarteld, anderen geëxecuteerd.

De aanklager wil ook dat de halfbroer van Saddam, Barzal al-Tikriti, voormalig vice-president Taha Yassin Ramadan en de voormalige hoofdrechter van de Revolutionaire Rechtbank van Saddam, Awad Hamed al-Bander de doodstraf krijgen.

Bomen

"De openbaar aanklager vraagt de rechtbank de zwaarste straf op te leggen aan de beklaagden die corruptie op aarde hebben verspreid en waar zelfs bomen niet aan hun onderdrukking ontkwamen, dus we vragen de rechtbank om de doodstraf op te leggen", aldus hoofdaanklager Jaafar al-Moussawi. 

Hussein hoorde de eis glimlachend aan. Volgens de aanklager gaf de voormalige dictator zelf de opdracht voor de moorden in Dujail.

Saddam, Barzan, Ramadan en Bander hangt de strop boven het hoofd. Tegen drie hoge functionarissen van Saddams Baathpartij eiste de aanklager lichtere straffen. Voor een andere partijgenoot werd vrijspraak gevraagd.

Eenvoudigst

Het proces duurt al acht maanden. Het hof had vorig jaar de moorden in Dujail als startpunt genomen voor de berechting van Saddam omdat die zaak het eenvoudigst en snelst te bewijzen was. 

Op die beslissing was de nodige kritiek gekomen, vooral van de Koerden. Zij vreesden al dat Saddam voor Dujail alleen al de doodstraf zou krijgen en dat hij dus niet veroordeeld zou worden voor de slachting die hij in de jaren tachtig onder de Koerden in het noorden van het land aanrichtte. 

Op dit moment wordt een proces voorbereid tegen Saddam en andere voormalige hooggeplaatste personen in verband met de aanvallen op Koerden.

Nu de eis is geformuleerd, is het proces in de slotfase gekomen. Op 10 juli begint de verdediging met het verweer op de beschuldigingen.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3684 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2761 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 3816 keer afgespeeld

Meer video en audio