De Deventer moordzaak wordt niet heropend, zo heeft het Openbaar Ministerie vanochtend bekendgemaakt. Ernest Louwes, veroordeeld tot twaalf jaar voor de moord op de weduwe Wittenberg in 1999, blijft vastzitten in de gevangenis in Lelystad.
"Het oriënterend vooronderzoek dat het college van procureurs-generaal de afgelopen maanden liet uitvoeren, heeft niet tot andere conclusies geleid dan die die de strafrechter al eerder had getrokken", meldt het OM.
Klusjesman
Uitgangspunt voor het oriënterend onderzoek was informatie van Maurice de Hond, die beweerde dat de verkeerde man vastzit. Op basis van een eigen onderzoek duidde De Hond de klusjesman van de weduwe als dader aan. Het OM zegt geen bewijs voor die stelling te hebben gevonden.
Volgens de onderzoekers zijn er de afgelopen maanden zelfs meer sporen gevonden die in de richting van Louwes wijzen. Het gaat om dna- en bloedsporen.
De klusjesman bereidt inmiddels een schadeclaim tegen De Hond voor. "Het is niet de eerste prioriteit, die schadeclaim. Dat is rehabilitatie, een terugkeer in de normale wereld. Wat deze man en zijn vriendin de afgelopen maanden hebben meegemaakt, is gewoon griezelig", aldus zijn advocaat, Jan Vlug.
Slecht onderzoek
Maurice de Hond heeft de Tweede Kamer om een "onafhankelijk onderzoek" naar de Deventer moordzaak gevraagd. Hij verwijt het OM dat er opnieuw slecht onderzoek is gedaan.
Een reeks getuigen die de opiniepeiler heeft aangemeld bij het OM zijn niet gehoord. En zijn sterkste stroef, een handschriftvergelijking waaruit moest blijken dat de vriendin van de klusjesman een briefje heeft geschreven dat bij het lichaam van de weduwe is gevonden, vond het OM na tegenonderzoek niet overtuigend.
Verbazing
De groep burgers die zich inzet voor heropening van het onderzoek en waarvan De Hond het gezicht is, heeft "met teleurstelling en verbazing" kennisgenomen van de conclusies van het OM. Onderzoek door de Kamer is nu geboden, vinden ook zij.
"Arme Louwes, arm Nederland", liet De Hond in een persverklaring optekenen. Over de nieuwe dna-sporen en het extra bloedspoor liet De Hond zich vooralsnog niet uit.
De zaak
De Deventer moordzaak draait om de moord op de weduwe Wittenberg. Zij werd in september 1999 dood in haar huis aangetroffen. De jurist Louwes, die haar testament regelde, werd enkele maanden later opgepakt. Hij bleek later de enige erfgenaam te zijn.
Louwes heeft van meet af aan ontkend. In eerste instantie werd hij vrijgesproken, maar in hoger beroep werd hij veroordeeld tot twaalf jaar cel. Via de Hoge Raad wist hij zijn zaak herzien te krijgen, maar ook dit proces resulteerde in een veroordeling.
Louwes' advocaat Knoops gaat nog deze maand een herzieningsverzoek indienen bij de Hoge Raad, zo werd vandaag bekendgemaakt. De advocaat zegt over nieuwe informatie te beschikken waaruit blijkt dat er ook andere verklaringen zijn voor het gevonden dna-materiaal van zijn cliënt op de blouse van het slachtoffer.

»
»
»