VS wist eerder waar Eichmann was

De CIA wist al twee jaar voordat Adolf Eichmann door Israël werd gearresteerd waar de nazi-oorlogsmisdadiger was. De Amerikaanse geheime dienst deed echter niets met die informatie, blijkt uit archiefpagina's die door de dienst zijn vrijgegeven.

Eichmann, die een sleutelrol speelde bij de jodenvervolging in de Tweede Wereldoorlog, werd in 1960 door Israëlische geheim agenten in Argentinië ontvoerd en in Israël berecht. In 1962 werd hij ter dood gebracht.

Uit een nu opgedoken memo van 19 maart 1958 blijkt dat de CIA al twee jaar eerder wist van Eichmanns verblijfplaats. "Hij zou volgens berichten sinds 1952 in Argentinië wonen onder het alias Clemens", meldt het document, dat afkomstig was van de West-Duitse geheime dienst.

Globke

Noch West-Duitsland, noch de VS deden iets met die informatie. Bonn en Washington waren bang voor wat Eichmann zou kunnen zeggen over het verleden van Hans Globke, een hooggeplaatste voormalige nazi. Globke speelde in 1958 als adviseur van de regering Adenauer een belangrijke rol bij de coördinatie van anti-communistische activiteiten in West-Duitsland.

Toen Eichmann twee jaar later werd gearresteerd oefende de CIA druk uit op journalisten om iedere verwijzing naar Globke te schrappen, blijkt uit het archiefmateriaal. "Al het materiaal is gelezen. Eén obscure vermelding van Globke, die (het magazine) Life weghaalt op ons verzoek", schrijft toenmalig CIA-directeur Allen Dulles op 20 maart 1960. 

Dubbelspion

In de 27.000 vrijgegeven documenten is meer interessant materiaal te vinden Zo blijkt dat ex-nazi's die voor de West-Duitse geheime dienst werkten, vaak als dubbelspion door de Sovjet-Unie werden ingehuurd. Later dit jaar zal ook meer materiaal over Japanse oorlogsmisdaden vrijgegeven worden.

De CIA-documenten zijn vrijgegeven vanwege een wet uit 1999, die de Amerikaanse overheid oproept documenten over oorlogsmisdaden openbaar te maken. De CIA had zich tegen die wet verzet om de identiteit van sommige bronnen te beschermen, maar komt toch met steeds meer archiefmateriaal. "Naarmate de tijd voortschrijdt, wordt de afweging anders", aldus CIA-adviseur Stanley Moskowitz.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3570 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2624 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 3664 keer afgespeeld

Meer video en audio