Olmert wil met Palestijnen om de tafel

De Israëlische premier Olmert praat binnenkort met de Palestijnse leider Abbas over het vredesproces. Maar er is nog geen datum vastgesteld.

Olmert wil Abbas overhalen verder te onderhandelen over de routekaart naar vrede in het Midden-Oosten. Het vredesplan, dat wordt gesteund door de internationale gemeenschap, stamt uit 2003.

De onderhandelingen lopen tot nu toe stroef. Kort na de opstelling van het vredesplan zeiden zowel de Israeliërs als de Palestijnen dat de andere partij zich niet hield aan de voorwaarden van het plan. Dat leverden hen grote kritiek op van de internationale gemeenschap.

Ontwapenen

In het vredesplan staat onder meer dat de Palestijnen militante groeperingen, zoals Hamas, moeten ontwapenen. 

Abbas probeerde tot nu toe militante bewegingen in de hand te houden door onderhandelingen. Maar dat is moelijker geworden nu Hamas in de regering zit.

De Israëlische premier deed zijn uitspraak in de Egyptische badplaats Sharm-el-Sheikh. Hij was daar voor een ontmoeting met president Mubarak. 

In het paleis van Mubarak hadden ze een gesprek van anderhalf uur. Het ging onder meer over de strijd tegen terrorisme.

Egypte en Israël gaan hun samenwerking in die strijd uitbreiden. "Mubarak is een belangrijke partner en zijn bijdrage aan het bereiken van vrede in de regio is essentieel", zei de Israëlische premier.

Spijt

Olmert betuigde spijt over de dood van twee Egyptische douaniers. Ze werden afgelopen vrijdag doodgeschoten door Israëlische militairen.

De leden van de Egyptische grenspolitie zouden per ongeluk de grens zijn overgestoken. De Israëlische militairen zagen hen aan voor verklede militanten. 

De Egyptenaren zouden als eerste hebben geschoten, maar dat wordt door Egypte ontkend. Premier Olmert heeft een gezamenlijk onderzoek aangekondigd. 

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3531 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2605 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 3626 keer afgespeeld

Meer video en audio