Rapport: Milosevic niet vergiftigd

Slobodan Milosevic is niet vergiftigd, maar een natuurlijke dood gestorven. Dat is de conclusie van een intern onderzoek van het Joegoslavië-Tribunaal, dat de uitkomst van een Nederlands rapport uit april bevestigt. 

Daarin stond dat de Joegoslavische oud-president was gestorven aan een hartkwaal. Milosevic stierf op 11 maart in zijn VN-cel in Scheveningen. Zijn familie stelde dat hij vergiftigd was, en beschuldigde het VN-hof van moord. 

In het eindrapport staat dat Milosevic op eigen initiatief medicijnen gebruikte die het effect teniet deden van bloeddrukverlagende middelen die hij kreeg voorgeschreven. 

Vergiftiging

"Er is niets gevonden dat de aantijgingen in sommige media ondersteunt dat Milosevic vermoord zou zijn, in het bijzonder door vergiftiging", stellen de onderzoekers die met artsen uit Servië, Rusland, Frankrijk, België en Nederland hebben gesproken. 

De onderzoekers van de VN sluiten in het rapport ook uit dat de oud-president van Servië zelfmoord heeft gepleegd, en ze voegen eraan toe dat Milosevic al een slechte gezondheid had voordat hij in 2003 naar het Tribunaal in Den Haag werd gebracht. Daarnaast weigerde hij te stoppen met roken, aan lichaamsbeweging te doen en negeerde hij medische adviezen.

Goed verzorgd

Het Tribunaal had er juist alles aan gedaan om Milosevic beter te krijgen. Tot twee keer toe was het aantal zittingen verminderd om de rechtszaak minder zwaar te maken voor de van oorlogsmisdaden verdachte oud-president. Enkele keren werd de zaak langdurig geschorst om hem weer op krachten te laten komen. 

"Deze zaken in overweging genomen, is Milosevic goed verzorgd door het Tribunaal voor wat betreft de medische behandeling gedurende zijn gevangenschap", aldus het rapport.

De onderzoekers wezen er wel op dat de beveiliging van Milosevic niet afdoende was, zodat er zaken naar binnen konden worden gesmokkeld. In de toekomst moet dat in vergelijkbare gevallen worden voorkomen.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio