VVD wijzigt stemprocedure niet

De stemprocedure voor een nieuwe lijsttrekker bij de VVD wordt niet gewijzigd, zegt partijvoorzitter Van Zanen. Er was grote beroering binnen de partij ontstaan, omdat bleek dat mensen hun eerder uitgebrachte stem nog konden herzien. 

Onder anderen partijprominent Weisglas, voorzitter van de Tweede Kamer, maakte zich hier boos over. Hij noemde de procedure ondemocratisch.

Hij vond dat het VVD-bestuur snel een oplossing moest zoeken. "Iedere seconde telt", zei hij in het NOS Radio 1 Journaal. "Het doet toch een beetje Zuid-Amerikaans aan, met excuses aan de democratieën in Zuid-Amerika."

Geneuzel

Ook het campagneteam van Rita Verdonk is het niet eens met de procedure. Het vreest dat mensen die op Verdonk hebben gestemd, hun stem misschien willen wijzigen na de perikelen over de nationaliteit van Ayaan Hirsi Ali.

Van Zanen noemt de ophef geneuzel. Er is volgens hem van te voren uitgebreid gesproken over de manier van stemmen.

De ophef ontstond nadat het partijbureau van de VVD naar aanleiding van vragen van leden nog eens uitlegde dat mensen die al per post hebben gestemd, hun voorkeur ook nog eens per internet of telefoon kunnen uitspreken. De schriftelijke stem wordt dan vernietigd. 

Het is weliswaar geen recht om twee keer te stemmen, schrijft het bureau in een verklaring, maar een "onvermijdelijk gevolg" van de procedure.

Weisglas vond dat besloten moet worden dat de eerst-uitgebrachte stem telt, in plaats van laatst-uitgebrachte. Dat is volgens hem de enige eerlijke manier. Maar hij krijgt dus niet zijn zin. 

Winnaar

Volgens het partijbureau is ten onrechte de indruk gewekt dat veel mensen van de mogelijkheid gebruik willen maken om hun stem te herzien. Tot vanochtend vroeg zouden slechts tien tot twintig leden ernaar hebben geïnformeerd.

Van de 40.000 VVD-leden heeft inmiddels de helft gestemd. Een kwart heeft dat per post gedaan. De stemtermijn sluit over een week. Op 1 juni wordt bekend gemaakt wie de 'winnaar' is van de ledenraadpleging. 

De VVD houdt vandaag en morgen de 119de algemene ledenvergadering, in Noordwijkerhout. Vanavond staat het onder meer slotdebat tussen de drie kandidaat-lijsttrekkers op het programma.



Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio