EU laat Roemenië en Bulgarije wachten

Roemenië en Bulgarije moeten nog een paar maanden wachten op groen licht voor toetreding tot de Europese Unie. Een definitief besluit van de Europese Commissie over hun lidmaatschap is uitgesteld tot oktober.

Voorzitter Barosso zegt dat beide landen een goede kans maken om op 1 januari lid te worden, maar dan moeten er voor oktober nog wel wat zaken verbeteren. De commissie vindt vooral dat er te weinig werk wordt gemaakt van de bestrijding van de corruptie en de georganiseerde misdaad.

Misdaad

Vooral Bulgarije moet er nu hard aan gaan trekken om aan de vereisten voor toetreding te voldoen. Er zijn nog zes punten van "ernstige zorgen die snelle actie vereisen". Zo moet het land duidelijker aantonen dat het georganiseerde misdaad onderzoekt en bestrijdt. Ook moet Sofia met "effectievere en efficiëntere" wetten komen om fraude en corruptie te bestrijden.

Het lijstje dat Roemenië moet afwerken voordat het land mag toetreden, is een stuk korter en wat technischer. De vier punten gaan vooral over voedselveiligheid en het verwezenlijken van instellingen die EU-landbouwsubsidies uitbetalen.

Integreren

Ook wordt Boekarest aangespoord om zich zichtbaar in te spannen om de Roma-minderheid in het land te laten integreren.

Als er in oktober geen verbetering te zien is, kan de commissie de toetreding van Roemenië en Bulgarije nog uitstellen tot 1 januari 2008.

Op dit moment lopen er nog toetredingsonderhandelingen met een aantal EU-kandidaatleden: Turkije, Kroatië, Macedonië en het noordelijke deel van Cyprus.

Euro

De Europese Commissie heeft verder voorgesteld dat alleen Slovenië  in januari de euro mag invoeren, omdat het aan de eisen voldoet. Litouwen is ook goed op weg, maar heeft een inflatie die met 2,7 procent nog 0,1 procent boven de toegestane grens zit. 

De andere nieuwe EU-lidstaten die willen gaan betalen met de euro zijn nog te ver van de invoeringscriteria verwijderd.

In juli beslissen de EU-ministers van Financiën of Slovenië inderdaad wordt toegelaten tot de eurozone. Slovenië zou dan het dertiende EU-land met de euro worden.



Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio