De digitale generatiekloof

Online gamen met leeftijdsgenoten, je profiel bijhouden op sugababes.nl en ruim vier keer per week een msn-date. Jongeren beheersen het internet. Voor het Sociaal Cultureel Planbureau reden om een onderzoek te houden naar het doen en laten van jongeren in de virtuele ruimte.

In samenwerking met het Rathenau Instituut en het programma 'Maatschappij en de elektronische snelweg' presenteert het SCP het vierde jaarboek ICT en Samenleving. 

Ruim 97 procent van de autochtone jongeren en tussen de tachtig en negentig procent van de allochtone heeft een computer thuis. Tussen de vijf en tien procent van deze jongeren is zelfs verslaafd aan het internet, zij surfen meer dan 16 uur per week. 

Kloof

Jongeren raken zo vaardig op het net, dat het grote gevolgen heeft in het onderwijs. De digitale kloof tussen leerling en leraar steeds wordt steeds groter. Vooral op technisch gebied kunnen leraren de jongeren nauwelijks bijbenen. De lerarenrol blijft beperkt tot het bijsturen van het gedrag van leerlingen op internet of het inschatten van de waarde van informatie op het internet.

Doordat jongeren steeds bekender worden met de techniek op het net, veranderen ze eigenlijk van consument naar producent. Op profielsites als sugababes en hyves houden jongeren hun persoonlijke foto's, filmpjes en blogs bij. 

Het gevaar hierbij is dat jongeren niet weten dat grote providers vaak eigendomsrechten hebben op de geplaatste afbeeldingen. De gebruikersvoorwaarden worden veelal niet goed gelezen. Wanneer een jonge fotograaf dus succesvol wordt, dan zijn de geplaatste afbeeldingen eigendom van de provider. 

Identiteit

Internet is een anoniem medium en hier maken jongeren volop gebruik van. Ruim driekwart van de negen- tot twaalfjarigen, de helft van de dertien- tot veertienjarigen en een kwart van de vijftien- tot achttienjarigen neemt op het internet een andere identiteit aan. 

Zo doen jongeren alsof ze van het andere geslacht zijn of doen zich voor als iemand uit hun omgeving. De meeste jongeren doen zich iets beter voor dan ze zijn, bijvoorbeeld mooier, stoerder of flirteriger. Meestal heeft het nog effect ook, veel onzekere jongeren maken via het internet vrienden of krijgen zelfs verkering. 

Dit is niet het enige positieve effect van internet. Internet is voor jongeren ook een bindmiddel, op internetsites gaan allochtone en autochtone jongeren volop met elkaar in discussie. Over onderwerpen als vrouwen, seks en vrijheid wordt openlijk gesproken. Slechts één op de zes allochtonen richt zich voornamelijk op de eigen groep.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio