Presentator-musicus Han Reiziger is zaterdag op 72-jarige leeftijd overleden. Hij werd vooral bekend als presentator van het VPRO-televisieprogramma 'Reiziger in Muziek', een programma dat hij presenteerde van 1989 tot 2001.
Han Reiziger groeide op in Haarlem. Muziek was zijn grootste passie. Hij was een verdienstelijk pianist en autodidact. Door de muziek kwam hij in 1963 bij de VPRO-radio terecht en werd later bij deze omroep hoofd van de muziekafdeling.
Ook maakte hij voor de omroep zelf programma's, onder meer over Mozart en over mensen met een bijzondere muziekverzameling.
Een speciaal plaatsje had de jazzmuziek bij hem, maar hij hield van alle muziek, zolang het maar niet populair was.
'Klankengek'
Een mooi voorbeeld daarvan was te horen in een van zijn uitzendingen op Radio 4. Daar liet Reiziger de extravagante compositie Music on a long thin wire van Alvin Lucier horen.
In het Stedelijk Museum in Amsterdam werd in aanwezigheid van de kunstenaar een metalen draad in trilling gebracht. Het geluid was vervolgens twee uur lang onafgebroken op de radio te horen.
Luisteraars belden verontrust naar de VPRO en de NOS. Het leverde Reiziger de spottende bijnaam 'Klankengek van de radio' op.
Reiziger kreeg verschillende onderscheidingen voor zijn werk. De laatste jaren werkte hij veel samen met jonge muzikanten, onder wie Spinvis.
Han Reiziger was al geruime tijd ziek. Hij had kanker.
Deel deze pagina