Historisch akkoord VS en India

Tijdens het eerste, driedaagse bezoek van de Amerikaanse president Bush aan India hebben beide landen een akkoord bereikt over samenwerking op het gebied van kernenergie. Bush noemde het akkoord tijdens een persconferentie met de Indiase premier Singh "historisch" en "noodzakelijk". 

De overeenkomst houdt in dat India toegang krijgt tot Amerikaanse nucleaire technologie en brandstof voor het opwekken van kernenergie. 

In ruil daarvoor zal India zijn militaire en civiele kernporgramma's scheiden en internationale waarnemers toelaten tot de civiele nucleaire installaties. 

Bush noemde het bereikte akkoord "historisch", maar hij zei ook dat nog moeilijk kan worden om het door het congres geratificeerd te krijgen. In het congres bestaat veel scepsis, omdat India over kernwapens beschikt en het non-proliferatieverdrag tegen de verspreiding van kernwapens nooit heeft getekend.

Verzet

In beide landen bestaat verzet tegen het bereikte akkoord. Sommige leden van het Amerikaanse Congres vrezen dat India de technologie toch voor militaire doeleinden gebruikt en dat het bevoordelen van het land destabiliserend kan werken in Azië. 

Critici in India zijn op hun beurt bang dat het pact de militaire capaciteiten van de grootste democratie ter wereld zal ondermijnen. Intussen kijken zowel China als Pakistan met argusogen naar de Amerikaans-Indische toenadering.

Protesten

Duizenden mensen gingen gisteren in India de straat op om te protesteren tegen het bezoek van de Amerikaanse president. In New Delhi zijn extra veiligheidsmaatregelen genomen om de protesten in de hand te houden. 

In Karachi, in buurland Pakistan, werden vijf mensen gedood toen een autobom ontplofte in de buurt van het Amerikaanse consulaat. Onder de doden is een Amerikaanse diplomaat. Zeker 35 mensen raakten gewond. 

Bush zal zaterdag, aansluitend aan zijn bezoek aan India, doorreizen naar Pakistan. In een reactie zei Bush zich niet door terroristen en moordenaars te laten weerhouden om naar Pakistan te gaan.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio