VN ontkent arrestatie Mladic

De woordvoerder van hoofd-aanklager Carla del Ponte van het VN-Tribunaal in Den Haag heeft ontkent dat Radko Mladic is gearresteerd. Het Servische persbureau Tanjug meldde dinsdagavond de arrestatie van Mladic. 

Volgens Tanjug zou de Servische generaal in Belgrado zijn opgepakt en op weg zijn naar Tuzla in Bosnië, van waar hij naar Den Haag zou worden gevlogen. 

Tanjug baseert zich op berichten van een tv-zender in Bosnië. Ook het doorgaans goed geïnformeerde B92 meldt de aanhouding van Mladic, maar beweert dat generaal in de omgeving van Tuzla is gearresteerd.

Manipulatie

Ook de Servische regering spreekt het bericht met klem tegen. Zij spreekt over "manipulatie" die erop is gericht pogingen van de autoriteiten om Mladic voor de rechter te brengen te saboteren.

Volgens een anoniem lid van de Servische veiligheidsdienst is Mladic wel gelokaliseerd en wordt er op dit moment onderhandeld over zijn overgave.

Oorlogsmisdaden

Het VN-hof beschuldigt Mladic van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Mladic wordt verantwoordelijk gehouden voor de slachting bij Srebrenica. Daar werden in 1995 ongeveer 5000 moslimmannen vermoord door het Bosnisch-Servische leger. 

Mladic was één van de meest gezochte verdachten van het Joegoslavië-Tribunaal. Het tribunaal is nog op zoek naar Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische-Serviërs in de oorlog in het voormalige Joegoslavië die honderdduizenden burgers het leven heeft gekost. 

Internationale druk

Belgrado stond de laatste maanden onder grote internationale druk om Mladic vóór eind maart uit te leveren aan het tribunaal in Den Haag. Zou Belgrado niet aan die deadline voldoen, dan zouden er geen onderhandelingen beginnen tussen de EU en Servië over een toekomstig lidmaatschap. 

Na de ondertekening van de akkoorden van Dayton in 1995 wist Mladic zich schuil te houden. Voor zover bekend reisde hij al die tijd heen en weer tussen Servië, Montenegro en Bosnië. Hij zou al die tijd zijn bewaakt door tientallen zwaarbewapende handlangers.

Lukic

Het VN-hof kreeg dinsdag wel een andere verdachte in handen. Milan Lukic, voormalig lid van een para-militaire groep werd door Argentinië uitgeleverd. Hij wordt verdacht van moord, zware mishandeling, onwettelijk vasthouden en terroriseren van Bosnische moslims en andere niet-Servische burgers.

In 1992 zou hij zeventig burgers in een huis hebben opgesloten en in brand hebben gestoken. Daarbij kwamen alle burgers om het leven. Tien dagen later zou hij hetzelfde hebebng edaan bij een andere groep van circa zeventig burgers. Eén slachtoffer overleefde die aanslag.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio