Meeste vogels zijn opgehokt

De meeste pluimveehouders houden zich aan de ophokplicht voor pluimvee. Controleurs van de Algemene Inspectiedienst hebben in het hele land gecontroleerd of de ophokplicht, die maandag is ingegaan, wel goed wordt nageleefd. Minister Veerman van Landbouw hoopt met deze maatregel de kans op een massale uitbraak van de gevreesde vogelgriepvariant H5N1 kleiner te maken. 

De ophok- of afschermplicht geldt voor pluimvee op boerenbedrijven, maar ook voor zogenoemde hobbyvogels en voor vogels in dierentuinen die niet zijn gevaccineerd. 

Veel hobbyboeren hebben overkappingen gemaakt voor hun vogels of ze hebben hun kippen naar binnen gebracht, zegt de AID. Pluimveehouders die hun vogels nog in de open lucht hadden, kregen een waarschuwing. 

Volgende week komen de controleurs terug en als de dieren dan nog niet zijn opgehokt, volgt er een boete. 

Vaccineren

Dinsdag wordt in Brussel gestemd over het Nederlandse plan om alle hobbykippen preventief te vaccineren. Kippen van professionele boeren zouden nog niet ingeënt hoeven worden, vindt minister Veerman, daar zou de ophokplicht voldoende zijn. Hij reist naar Brussel voor overleg met zijn EU-collega's, waar hij toestemming hoopt te krijgen om te vaccineren.

Veel landen zien niet zoveel in vaccinatie, omdat de consument dan niet meer kan zien of kippevlees of eieren besmet zijn.

In steeds meer landen, waaronder Duitsland en Frankrijk, worden watervogels aangetroffen die zijn bezweken aan de vogelgriep. Als de ziekte van de wilde vogels overspringt op de professioneel gehouden vogels, zijn de gevolgen groot. Bij de vorige uitbraak van de vogelgriep moesten vele kippen preventief geruimd worden. 

In een advertentiecampagne wordt de bevolking verteld hoe moet worden omgegaan met dode dieren. Raak ze niet aan, is het advies.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio