Met de aftrap van de liberale verkiezingscampagne is de strijd om de kiezer zaterdag volledig losgebroken. De VVD is optimistisch gesteld over de verkiezingsuitslag. "Voor het overkoepelende verhaal en het krachtige beleid moet je toch echt bij de VVD zijn", zei fractievoorzitter Jozias van Aartsen.
De liberalen waren zaterdag samengekomen in het linkse bolwerk Utrecht waar de PvdA, GroenLinks en SP samen goed zijn voor 18 zetels. Over de zorgvuldig uitgekozen arena, poptempel Tivoli, had minister Zalm (financiën) nog een nieuwtje: "Het is een goed bewaard geheim dat Tivoli een afkorting is voor Tijd Voor Liberalen. En zo is het maar net!"
De VVD, die tijdens de lokale verkiezingen van vier jaar geleden de grootste nederlaag leed, heeft zichzelf geen officieel doel gesteld wat betreft het aantal gemeentezetels. Wel rekent de partij erop dat ze minstens weer op het niveau van vóór 2002 komt. Liefst ten koste van de PvdA, die het zaterdag als enige opvallend vaak moest ontgelden.
Weifelaars
Na de verkiezingspot over Roosje waarin de sociaal-democraten worden uitgemaakt voor weifelaars, kregen ze wederom een veeg uit de pan. "De PvdA laat ons het mijnenveld verkennen en als het pad gebaand is, durven ze ook", zei politiek leider Van Aartsen over 'het volggedrag van de PvdA'.
Tussen het afgeven op de PvdA door stond Van Aartsen ook nog even stil bij de cartoonrellen. "Dat debat gaat nergens over", zei hij. "Respect en tolerantie zijn onmisbaar tussen burgers. Maar het ging in deze zaak om de rol van de overheid ten opzichte van de vrije pers. De Deense regering weigerde terecht de krant die de Mohammedcartoons publiceerde, te straffen. Voor die principiële houding had de internationale gemeenschap moeten applaudisseren."
Eenheid
Volgens Van Aartsen is binnen de VVD-fractie geen sprake van verdeeldheid. En dat terwijl VVD-Kamerlid Arno Visser zaterdag in Trouw zegt dat de vrijheid van meningsuiting niet inhoudt dat je onbeperkt mag beledigen. Hiermee keert Visser zich wel degelijk tegen het standpunt van zijn fractievoorzitter en collega Ayaan Hirsi Ali.
VVD-burgemeesters Pauline Krikke (Arnhem), Ivo Opstelten (Rotterdam) en Geert Dales (Leeuwarden) waren eveneens van de partij. Op de vraag wat het sterke punt van hun beleid was, antwoordden ze in koor: veiligheid. Alleen een aanpak van voortdurende aandacht en het nemen van stevige maatregelen werpt zijn vruchten af, stelde het drietal. Deze 'liberale pitbullmentaliteit' heeft volgens de burgemeesters geleid tot een daling van de criminaliteit en overlast in hun steden.
Ook Van Aartsen benadrukte dit thema. "De VVD wil dat de straten schoon en veilig zijn. Wij weigeren de openbare ruimte prijs te geven aan verloedering. Van Keileweg tot Spijkerkwartier, van woonoverlast tot criminele Antillianen."
Bovendien riep de liberaal wooncorporaties op om in te haken in de strijd tegen de verkrotting. "Een verzorgde buurt nodigt minder uit tot overlast, intimidatie en huisjesmelkerij dan rommelige vervallen buurten met zwerfvuil, graffiti en gebroken ruiten", bracht hij naar voren. "Buurtconciërges kunnen goed werk doen. Daarom moeten gemeenten corporaties kunnen verplichten zo'n buurtconciërge aan te stellen in wijken waar dat nodig is."
