Het afgedankte vliegdekschip Clemenceau gaat terug naar Frankrijk. President Chirac heeft het 'gifschip', zoals Greenpeace het noemt, terug laten roepen.
Het is de zoveelste aflevering in de soap rond het roemruchte oude schip. Frankrijk leurt er al jaren mee. In 2001 lagen er plannen om het af te zinken in de Middellandse Zee, als een soort kunstmatig rif, maar zo ver kwam het niet door protesten van milieu-organisaties.
Greenpeace en andere organisaties eisen dat het asbest voor 98 procent uit het schip wordt verwijderd voor de sloop. Dat is deels gebeurd, maar de kolos bevat nog minstens 45 ton van het schadelijke materiaal. Volgens de milieuorganisaties is dat veel meer.
Suezkanaal
De Franse overheid probeerde de Clemenceau kwijt te raken aan een hele rij scheepsslopers, maar zonder veel succes. Allereerst mislukte de export van het schip naar Turkije, waar de autoriteiten geen prijs stelden op de boot.
Pogingen om het asbest in Italië of Griekenland te laten verwijderen (om het vaartuig daarna naar Bangladesh te brengen voor verdere sloop) mislukten eveneens. Uiteindelijk belemmerde een serie rechtszaken van milieuactivisten de afbraak.
Pas op 31 december 2005 ging de Clemenceau op weg naar India, nadat een Franse rechtbank had bepaald dat ze geen jurisdictie over militaire zaken had. In januari strandde de drijvende startbaan in het Suezkanaal vanwege problemen met de vergunningen en een inspectie van het schip door de Egyptische kanaalautoriteiten. Actievoerders van Greenpeace klommen met een spandoek in de mast.
New Delhi
Pas na een week wachten en betaling van extra tol kon de Clemenceau doorvaren. Maar vervolgens weigerde het Hooggerechtshof in New Delhi de toegang tot de Indiase wateren.
Een dag voor een gepland bezoek aan India heeft Chirac de boot nu opnieuw naar Frankrijk terugbevolen, waar zal worden vastgesteld hoeveel asbest er nog niet is weggehaald. Deze keer zal de roestende kolos, ooit Frankrijks militaire trots, het Suezkanaal mijden. Het schip zal om Afrika heenvaren.
Intussen is een aantal Indiase slopers in hongerstaking gegaan vanwege de terugkeer van de Clemenceau. Geen schip betekent voor hen weliswaar geen gif, maar ook geen werk. De arbeiders zijn daarom kwaad, vooral op Greenpeace. De Indiërs vrezen dat met het besluit van Chirac definitief een einde komt aan de werkgelegenheid in de Indiase sloopindustrie.
