PvdA wil revanche lokale verkiezingen

De PvdA wil tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van 7 maart drie procent meer stemmen dan vier jaar geleden. "De verkiezingen zijn voor ons geslaagd als twintig procent van de Nederlanders op ons stemt", aldus partijvoorzitter Michiel van Hulten zaterdag tijdens het feest ter ere van het zestigjarig bestaan van de PvdA.

Hoewel de sociaal-democraten in de peilingen hoge ogen gooien, houden de partijkopstukken een slag om de arm. Tenslotte spelen er meer factoren mee met de daadwerkelijke uitslag dan alleen de peilingen. 

Zo is de opkomst voor de lokale verkiezingen altijd vrij laag en bovendien krijgt de PvdA er in veel gemeenten een linkse concurrent bij. Dit jaar doet de SP namelijk in twee keer zoveel gemeenten mee dan in 2002. 

Ook geldt dat lokale partijen niet in de landelijke peilingen worden meegenomen, terwijl 25 procent van de stemmen vier jaar geleden naar deze partijen ging. 

Feest

Tijdens het familiefeestje in Amsterdam werd duidelijk dat de partij iets heeft geleerd van de afgelopen vier jaar. "Er heeft echt een mentaliteitsverandering plaatsgevonden. Veel verkiezingsprogramma's zijn opgesteld in debat met de afdelingen in plaats van in achteraf kamertjes, zoals we van de PvdA gewend waren", aldus Van Hulten.  

De bijeenkomst was tevens de officiele aftrap van de verkiezingscampagne. Partijleider Wouter Bos toonde zich tevreden over de campagnes die tot nu toe zijn gevoerd. "In 2002 waren PvdA'ers soms letterlijk bang om de straat op te gaan. Het geeft een goed gevoel om weer onder de mensen te zijn."

Daarnaast kondigde Bos aan veel het land in te gaan om te laten zien dat zowel landelijke als lokale PvdA'ers overal in het land met dezelfde dingen bezig zijn.  

CDA

Ondanks de feestvreugde tijdens het 'familiefeestje' richtte Bos zich in zijn toespraak ook op de iets minder feestelijke actualiteit. Het gezinsbeleid van de partij die het bij lokale verkiezingen altijd goed doet, moest het zaterdagavond ontgelden. "Het CDA gebruikt mooie woorden over het gezin, maar laat veel kinderen en jongeren aan hun lot over. 

Het aantal kinderen dat de CITO-toets niet kan maken, neemt toe. Van de gezinspolitiek van het CDA is niets meer over dan wat paternalistische meningen over vrouwen." 

De fractievoorzitter pleitte daarom voor een progressieve gezinspolitiek. Zo wil de sociaal-democratische Kamerfractie van kinderopvang een basisvoorziening maken om 'het voor werkgevers aantrekkelijker te maken om kansarme jongeren in dienst te nemen' en om 'het voor alleenstaande moeders makkelijker te maken om arbeid en zorg te combineren'. 

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio