Kamer: voorwaarden bij welzijnswet

Een grote Kamermeerderheid is bereid onder voorwaarden in te stemmen met de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). De nieuwe wet maakt gemeenten verantwoordelijk voor het welzijn van ouderen en gehandicapten waarvoor tot nu toe een aantal landelijke regelingen golden. 

Dat bleek maandag in een marathondebat in de Tweede Kamer. Voorafgaand aan het debat werd door honderden ouderen en gehandicapten voor het gebouw van de Tweede Kamer gedemonstreerd.

De demonstranten vrezen dat hun recht op voorzieningen als de scootmobiel, rolstoelen, en trapliften, of maaltijdvoorzieningen en andere welzijnsactiviteiten in de knel komen als gemeenten daar over gaan beslissen. De bestaande landelijke regelingen hebben min of meer objectieve criteria voor dergelijke voorzieningen. 

Vrijheid

Gemeenten krijgen een veel grotere vrijheid bij de toekenning daarvan waarbij de persoonlijke situatie van de betrokkenen (woon-, gezins- en inkomensomstandigheden) zwaar weegt. Door die vrijheid is volgens staatssecretaris Ross van Welzijn veel meer maatwerk mogelijk, omdat gemeenten die persoonlijke situatie veel beter kunnen beoordelen dan een de huidige uitvoerders.

De drie coalitiepartijen CDA, VVD en D66 vroegen staatssecretaris Ross van Welzijn maandag de garantie dat voor gemeenten een soort verplichting gaat gelden dat zij de hulpvraag van hun oudere en/of gehandicapte inwoners hoe dan ook moeten beantwoorden. Ook de PvdA lijkt bereid voor de WMO te stemmen als er een dergelijke garantie komt. 

Hulp

Het kabinet wil, dat de WMO op 1 juli 2006 van kracht wordt. Dan zullen in ieder geval de huidige Wet Gehandicapten Voorziening en de huidige Welzijnswet in de WMO worden ondergebracht. Daarnaast zal dan ook de huidige regeling voor huishoudelijke hulp onder de WMO vallen. 

De huishoudelijke hulp wordt op dit moment nog geregeld via de AWBZ, de volksverzekering voor langdurige en chronische aandoeningen. Het is de bedoeling van Ross om op een later moment ook, bijvoorbeeld, de thuiszorg over te hevelen van de AWBZ naar de WMO.

De Tweede Kamer wil overigens dat invoering van de WMO tenminste een half jaar wordt uitgesteld.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio