Het Duitse parlement heeft besloten dat het Palast der Republik in Berlijn gesloopt moet worden. Dit betekent het einde van het oude symbool van de DDR midden in Berlijn.
Het debat over de sloop was al eerder in 2002 gevoerd en toen is een democratisch besluit genomen, vindt het parlement.
"De aanbesteding voor de sloop is al rond en het werk kan nu concreet beginnen", aldus SPD'er Monika Griefahn. "Er ligt al een concrete maakbaarheidsstudie voor een nieuwbouw met historische façaden van het oude stadsslot."
Redder
Zien velen het 'lelijke symbool van DDR-dictatuur' graag verdwijnen, niet iedereen vindt de nieuwbouw een goed plan. Inwoners van Berlijn hebben de actiegroep "Palast-redder' opgericht en voeren actie voor behoud van het historische gebouw. "Zo kun je toch niet met de geschiedenis omgaan", meent één van hen.
Het Palast werd in de jaren zeventig gebouwd als vergaderzaal van de Volkskammer, het schijnparlement van de DDR. Er kwamen ook restaurants, een café en een bowlingbaan. Het was er altijd druk, reserveren moest maanden van te voren en ook stonden er altijd rijen.
Ruïne
Na de val van de muur en de hereniging van de twee Duitslanden ging het gebouw dicht. Daarna verkommerde het, zeker nadat alle asbest eruit was verwijderd. Steeds vaker werd het woord 'ruïne' gebruikt om het Palast aan te duiden. Eind vorig jaar was het voor het laatst van binnen te bekijken.
Nu moet het Palast het veld ruimen voor de herbouw van een nog veel ouder gebouw. Ooit stond op de plek van het Palast namelijk het Stadsslot. Dat raakte tijdens de oorlog beschadigd en werd door de DDR verder gesloopt. Nu wil Berlijn het in zijn oude glorie laten herrijzen.
Vier jaar na de sloop van het Palast kan worden begonnen met de herbouw van het Stadsslot. Als er tenminste geld is, want voorlopig ontbreekt dat nog. Daarom zal eerst op de plek van het Palast een park komen.
De sloop van het DDR-gebouw kost ongeveer 12 miljoen euro. Daarin zit al 1 miljoen voor de beplanting van het park dat moet verrijzen.
Deel deze pagina
»