Veel wordt anders in 2006

Dat het ziektekostenstelsel op de schop gaat zal niemand zijn ontgaan, maar het kabinet heeft veel meer overhoop gehaald. Volgend jaar verandert er veel op fiscaal gebied en rond werk en inkomen, zorg en opsporing. Zoals gebruikelijk gaan de meeste nieuwe regelingen op 1 januari in. Hieronder een overzicht van de belangrijkste veranderingen.

Fiscaal

oHet gebruikersdeel van de onroerend zaakbelasting (ozb) wordt geschrapt. Zowel huiseigenaren als huurders profiteren van het verdwijnen van deze gemeentelijke heffing. 
oDe drie fiscale kortingsregelingen voor gezinnen met kinderen worden samengevoegd tot één kinderkorting. De hoogte van de korting hangt af van het gezamenlijke inkomen van de partners.
oDe ouderenkorting wordt met 85 euro verlaagd naar 369 euro. De aanvullende ouderenkorting verdwijnt, maar nieuw is een korting voor alleenstaande ouderen van 562 euro.
oSterke drank als whisky en jenever gaat dankzij een accijnsverlaging ruim 1 euro per fles in prijs omlaag.
oDe aanschafbelasting op auto's en motoren (BPM) wordt afhankelijk van het brandstofverbruik. Zuinige voertuigen met de energielabels A en B krijgen een korting van maximaal 1000 euro. Voor auto's met het C-label verandert er globaal niets, kopers van onzuinige auto's met de labels D, E, F en G moeten meer betalen. 
oWerkgevers betalen met ingang van het nieuwe jaar de fiscale heffing op lease-auto's van hun werknemers rechtstreeks aan de Belastingdienst. Tot nu toe moesten lease-rijders dit zelf doen. 
oDe belastingvrije onkostenvergoeding die vrijwilligers mogen ontvangen, gaat omhoog naar 1500 euro.


Werk en inkomen

oBelastingvriendelijk sparen voor vut en prepensioen is er niet meer bij voor werknemers die jonger zijn dan 56 jaar. Wel is het mogelijk om met hulp van de fiscus extra verlofdagen op te bouwen in de vorm van de zogenoemde levensloopregeling. Dit verlof kan worden gebruikt voor zorg, studie of eerder stoppen met werken. 
oKinderopvang wordt in veel gevallen goedkoper, vooral voor gezinnen met hogere inkomens. Huishoudens met een gezamenlijk inkomen tot 96.000 euro kunnen op subsidie rekenen, dat was 74.000 euro.
oDe arbeidsongeschiktheidsvoorziening WAO wordt vervangen door de WIA. Het verschil tussen de oude en nieuwe regeling is dat in de WIA, meer dan in de WAO, de nadruk ligt op wat mensen wel kunnen in plaats van hun arbeidsongeschiktheid. Alleen werknemers die voor 80 procent of meer worden afgekeurd, krijgen een volledige uitkering. Wie gedeeltelijk kan werken moet aan de slag en krijgt een aanvulling op het loon voor het deel dat hij niet kan werken.


Zorg

oHet ziekenfonds en de particuliere ziektekostenverzekeringen verdwijnen. Iedereen moet voor 1 maart een basisverzekering afsluiten en kan vrijwillig kiezen voor een aanvullende verzekering. Ook is het mogelijk om een eigen risico in de verzekering op te nemen. 
oVoor iedere verzekerde geldt vanaf 1 januari een no-claim. Patiënten krijgen geld terug van hun zorgverzekeraar als ze minder dan 255 euro aan zorgkosten maken. Elke ziekenhuis- en medicijnrekening telt mee, een bezoek aan de huisarts niet.
oIedereen moet zich vanaf 1 januari in ziekenhuis en polikliniek met een wettig indentiteitsdocument kunnen legitimeren.
oWie naar de fysiotherapeut wil, heeft geen verwijsbrief van de huisarts meer nodig. 


Politie en justitie

oVanaf 1 januari gelden strengere regels voor alcohol in het verkeer. Voor brom- en snorfietsers tot 24 jaar en voor iedereen die zijn auto- of motorrijbewijs korter dan vijf jaar heeft, geldt een limiet van 0,2 promille. Dat was 0,5 promille. In feite betekent deze regeling dat een grote groep (jonge) automobilisten wordt 'drooggelegd'; één biertje is genoeg om de grens te overschrijden. 
oJustitie en politie krijgen vanaf 1 januari meer mogelijkheden om persoonsgegevens op te vragen bij instellingen en bedrijven. Doel is het beter opsporen van misdrijven. Opsporingsambtenaren kunnen 'identificerende' gegevens vorderen, over bijvoorbeeld polis- en bankrekeningnummers.
oVoor misdrijven waarop de maximale gevangenisstraf staat van levenslang wordt de verjaring afgeschaft. Dat betekent dat verdachten altijd vervolgd kunnen worden voor enstige vergrijpen, zoals moord. Voor misdrijven waarop een gevangenisstraf staat van tien jaar of meer, gaat de verjaringstermijn omhoog van vijftien naar twintig jaar.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3370 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2438 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 3393 keer afgespeeld

Meer video en audio