Bush gaf opdracht voor spionage

President Bush heeft na de aanslagen van 11 september 2001 opdracht aan de National Security Agency (NSA) gegeven om Amerikaanse staatsburgers te bespioneren. 

De president zei dat gisteren in een radiotoespraak. Hij reageerde daarmee op uitgelekte berichten in de New York Times van afgelopen vrijdag. 

Volgens de krant luisterde de veiligheidsdienst ook de internationale gesprekken van Amerikanen in eigen land af en werd hun e-mailverkeer gecontroleerd. Dat is alleen toegestaan met toestemming van een rechter.  

Bush gaf zelf zo'n dertig keer opdracht tot de spionage. Met de afluisterpraktijken zijn volgens de president "Amerikaanse levens gered" in de oorlog tegen het terorrisme. 

al-Qaeda

Bush zei dat hij sinds de aanslagen van 11 september 2001 telkens voor een periode van 45 dagen toestemming heeft gegeven om Amerikaanse burgers te bespioneren. 

De president gaat hier mee door "zo lang als onze natie te maken heeft met een voortdurende dreiging van al-Qaeda en soortgelijke groepen".

Volgens hem zijn de afluisterpraktijken en e-mailcontrole een 'vitaal middel' om de Verenigde Staten te beschermen. Hij had kritiek op het feit dat de spionage naar de media is uitgelekt.

"Geheim project"

"Dit is een strikt geheim project en cruciaal voor onze nationale veiligheid," zei de president. Onze vijanden hebben informatie gekregen die ze niet zouden mogen hebben ontvangen." 

Zowel Democratische als Republikeinse senatoren willen weten of de NSA de rechten van burgers heeft geschonden. 

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Chinees gered uit rivier Video Een 60-jarige Chinees was met zijn auto in een rivier gekomen in de provincie Hunan. De brandweer...26 mei 2012, 3075 keer afgespeeld
  • » Butler paus aangeklaagd Video Een butler van de paus, Paolo Gabriele, is formeel aangeklaagd voor het illegaal in bezit hebben...26 mei 2012, 2144 keer afgespeeld
  • » 134 miereneters onderschept in Thailand Video In Thailand heeft de douane meer dan honderd schubdieren, een soort miereneters, in beslag genomen.26 mei 2012, 3099 keer afgespeeld

Meer video en audio