De Nederlandse publieke omroep heeft 187 miljoen euro te veel aan staatssteun gekregen. Eurocommissaris Neelie Kroes van Mededinging wil dat het geld wordt terugbetaald aan de Nederlandse overheid.
Dat staat in een nog vertrouwelijk voorstel van Kroes, waarmee naar verwachting de hele Europese Commissie komend voorjaar instemt.
Publieke taak
De omroepen hebben de besteding van het geld niet goed verantwoord, vindt Kroes. Het belastinggeld is bestemd voor publieke doelen, zoals programma's voor iedereen. Het geld zou echter gebruikt zijn voor commerciële activiteiten zoals ledenreizen en sms-diensten of voor het verwerven van dure sportrechten.
De omroepen ontkennen zelf de subsidie verkeerd te hebben gebruikt. Maar volgens Kroes heeft de Publieke Omroep niet goed duidelijk gemaakt waar het geld dan wel aan is uitgegeven.
De zaak kwam aan het rollen na klachten van onder andere SBS, RTL, Yorin en de Nederlandse dagbladpers.
Opgelopen
Het onderzoek van Kroes behelst de periode 1992 - 2002. Behalve de staatssteun krijgen de omroepen ook geld van het Fonds Omroepreserves en het Coproductiefonds Binnenlandse Omroep (CoBo-fonds).
Sinds 1992 werd het geld in gedeelten door de omroepen ontvangen.
In januari zal het voorstel van Kroes waarschijnlijk door de hele Europese Commissie worden aangenomen. Vorig jaar sprak de Commissie nog van een bedrag van 110 miljoen euro, maar dat blijkt nu te zijn opgelopen tot 187 miljoen.
Niet verrast
In een reactie liet de Raad van Bestuur van Publieke Omroep weten niet verrast te zijn. "We wachten af of er een claim komt, en zo ja, hoe hoog die zal zijn", aldus Cees Vis.
Volgens Vis moet de Europese Commissie wel snel zijn met het opleggen van de boete, "want anders is er geen geld meer over hier in Hilversum".
Extra tijd
Intussen is besloten omroepmedewerkers drie weken extra de tijd te geven om met nieuwe plannen voor de Publieke Omroep te komen. De Raad van Bestuur komt niet op 20 december, maar pas op 11 januari met een definitief plan voor de toekomst. Dat geeft de ongeruste programmamakers langer de tijd om met alternatieven te komen.
De RvB wil af van de thuisnetten en wil themagebonden netten invoeren. Programmamakers van met name Nederland 3 zijn bang dat zij op die manier op het tweede plan raken of zelfs helemaal van de buis verdwijnen.
Deel deze pagina
»
»
»