De Amsterdamse brandweer heeft hulp gekregen van het leger omdat een deel van het personeel zich ziek heeft gemeld uit protest tegen de nieuwe cao.
Rond het middaguur hebben tachtig man burgerpersoneel en militairen van Defensie hun plaats ingenomen. In de loop van de middag waren alle twaalf Amsterdamse kazernes weer operationeel.
Op dit moment zijn in Amsterdam acht van de twaalf kazernes operationeel. De brandweer rukt volgens burgemeester Cohen alleen uit voor basistaken. "Dus katjes uit de boom halen, gebeurt niet."
Cohen heeft de Amsterdamse brandweerlieden gisteravond in een brief oproepen het werk te hervatten. Maar vanochtend bleek dat zich opnieuw werknemers massaal ziek hebben gemeld.
Bij het begin van de nieuwe dienst zijn dertig mensen komen opdagen. De 125 werknemers die weg zijn gebleven worden alsnog opgeroepen. Als blijkt dat ze niet écht ziek zijn, moeten ze alsnog aan het werk. Komen ze dan nog niet krijgen ze sancties opgelegd. Welke dat zijn wilde Cohen niet zeggen.
Vanochtend om acht uur moest een nieuwe ploeg de voorgaande aflossen. Die had er op dat moment een extra lange dienst van 72 uur opzitten omdat het gat moest worden opgevuld, dat ontstond door de acties van de afgelopen dagen.
Stakingsbreker
Minister Remkes van Binnenlandse Zaken roept de actievoerders op om weer aan de slag te gaan. Hij veroordeelt de inzet van brandweerauto's bij de acties.
De vakbonden van militairen zijn tegen de inzet van defensiepersoneel in Amsterdam. Volgens voorzitter Kleian van de CNV-bond zijn brandweerlieden van Defensie "niet getraind om een flat te ontruimen of een grote brand in een flat te blussen". Hij is er ook op tegen dat militairen worden ingezet als stakingsbreker.
In Rotterdam is geen sprake van inzet van het leger, hoewel ook daar veel brandweermensen zich ziek hebben gemeld. Maar voorlopig is er nog voldoende werkwillig personeel. De Haagse brandweer voert geen actie, laat een woordvoerder weten.
Tijdens de ochtendspits veroorzaakten protesterende brandweerlieden extra lange files door op enkele A-wegen stapvoets te rijden. De actie werd beëindigd nadat de Mobiele Eenheid dreigde op te treden.
Zij aan zij
De brandweerlieden sloegen toe op onder meer de A9 tussen de Wijkertunnel en Rottepolderplein, de A9 Velsertunnel richting Amstelveen, de A12-A27 rond Utrecht, de A44 tussen Den Haag en Wassenaar en de A59 tussen Zonzeel en Hooipolder.
De ambtenaren reden met hun brandweervoertuigen zij aan zij voor de files uit, waardoor de snelwegen over de hele breedte werden geblokkeerd. De langste file ontstond tussen Almere en Utrecht met 27 kilometer vrijwel stilstaand verkeer.
De acties zijn een protest tegen de nieuwe cao, waarin is afgesproken dat brandweerlieden vanaf volgend jaar niet meer op hun 55-ste met pensioen kunnen als ze er minder dan twintig dienstjaren op hebben zitten.
Geschrapt
Brandweerlieden, ambulancebroeders en bus- en tramchauffeurs kunnen tot nu toe op deze leeftijd met pensioen vanwege de zware werkbelasting, maar dat recht is tegen de zin van veel ambtenaren geschrapt.
Een andere afspraak waar de protesterende werknemers het niet mee eens zijn, is dat iemand niet langer dan twintig jaar bij de brandweer kan blijven. Na die periode wordt binnen of buiten de gemeente een minder belastende functie gezocht.
Ook voor oudere brandweerlieden die nog geen twintig jaar in dienst zijn, wordt een andere baan gezocht. Uitgangspunt is dat (ex)brandweerpersoneel op de leeftijd van 59 jaar kan stoppen met werken.
De (wilde) acties zijn georganiseerd zonder steun van de vakbonden. Dinsdag werden de bonden het eens met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Vakbondsbestuurder Wiechmann wijst op de volgens hem goede overgangsregelingen.
Deel deze pagina
»
»
»