CDA en PvdA willen niet dat mensen met kinderen kunnen scheiden zonder dat er een rechter aan te pas komt. Zij zijn tegen het voorstel van VVD-Kamerlid Luchtenveld om een 'administratieve scheiding' voor iedereen in te voeren. De Tweede Kamer behandelt vandaag het initiatief van Luchtenveld, dat in mei ook al werd besproken.
De administratieve scheiding, waarbij de partners zelf alles regelen, kan bekrachtigd worden door een ambtenaar, net zoals bij het sluiten van een huwelijk. Deze vorm van scheiden zou volgens het plan van Luchtenveld het flitsscheiden moeten vervangen.
Bij het flitsscheiden wordt een huwelijk omgezet in een geregistreerd partnerschap, dat vervolgens wordt ontbonden.
Afspraken
Minister Donner wilde al van de flitsscheiding af. Hij wil dat er goede afspraken zijn voor kinderen voordat ouders kunnen scheiden. Bovendien levert de snelle vorm van scheiden vaak problemen op in het buitenland, omdat het flitsscheiden daar niet wordt erkend.
De Tweede Kamer wilde eerst een alternatief voor het flitsscheiden, voordat deze wordt afgeschaft.
Er bestond al een Kamermeerderheid die het inititatiefwetsvoorstel van Luchtenveld steunde. Alleen CDA, SGP en de ChristenUnie waren tegen. De PvdA was het wel eens met het voorstel, maar alleen als er geen kinderen in het spel zijn. Het CDA steunt nu dit wijzigingsvoorstel, waardoor op dit onderdeel een Kamermeerderheid ontstaat.
Verzet
Luchtenveld verzet zich tegen deze wijziging. Hij vindt het overdreven dat ouders wel een rechter moeten inschakelen en wil de keuze overlaten aan de betrokkenen zelf.
Volgens de VVD'er hoeft er alleen een rechter aan te pas te komen als er conflicten tussen de scheidende partners zijn. Hij denkt dat mediation, bemiddeling door een onafhankelijk persoon, en een ouderschapsplan voldoende zijn.
Er worden jaarlijks zo'n 35.000 huwelijken ontbonden, waarbij ongeveer evenveel kinderen betrokken zijn. Vorig jaar eindigden 5000 huwelijken in een flitsscheiding.
Deel deze pagina
»
»
»