Kopstuk Republikeinen aangeklaagd

De machtige Amerikaanse politicus Tom DeLay heeft tijdelijk zijn voorzitterschap van de Republikeinse meerderheid in het Huis van Afgevaardigden neergelegd, omdat hij onder verdenking staat van financiële malversaties. 

Het Openbaar Ministerie in Texas zegt voldoende gronden te hebben om de politicus te vervolgen wegens overtreding van de wet op de campagnefinanciering. Volgens Justitie heeft een commissie onder DeLays leiding donaties van bedrijven aangewend om kandidaten voor het Congres in Texas te steunen.

Tegenwerken

Dat is in strijd met de wet. Fondsen uit het bedrijfsleven mogen niet direct ten goede komen aan campagnes van individuele politici, of worden aangewend om kandidaten uit het andere kamp tegen te werken. DeLay kan hiervoor worden veroordeeld tot maximaal twee jaar gevangenissstraf en een boete van 10.000 dollar.

DeLay behoudt wel zijn zetel, maar door de aanklacht heeft de al langer omstreden Republikein geen andere keus, dan voorlopig terug te treden als fractievoorzitter. De eigen regels van de Republikeinse partij in het Huis eisen dat.

Stinkt

De advocaten van DeLay hebben geen goed woord voor de verdenking over. "Als er een aanklacht stinkt, is het deze wel", aldus advocaat White in Austin, Texas. DeLay zelf ziet in de actie van Justitie de hand van de Democraten. Openbaar aanklager Ronnie Earle (Democraat) zou de zaak slechts doorzetten voor eigen politiek gewin.

De Texaanse politicus is in Washington herhaaldelijk in opspraak gekomen. Vorig jaar kreeg hij tot drie keer toe een berisping van de ethische commissie in het Huis van Afgevaardigden. DeLay staat onder meer in het middelpunt van een rel rond de betaling door bedrijven van dure buitenlandse reizen van parlementsleden. 

Opiniepeilingen

Het Witte Huis sprak zijn waardering uit voor de opgestapte fractievoorzitter, maar president Bush vindt dat Justitie zijn werk moet doen. "We moeten het juridische proces afwachten, en dat is wat de president gelooft", aldus een woordvoerder van het Witte Huis. 

Voor Bush komt de affaire op een slecht moment, omdat hij en zijn Republikeinse partij slecht staan in de opiniepeilingen. Bovendien is ook de leider van de Republikeinse meerderheid in de Senaat, Bill First, in opspraak. Tegen hem loopt een onderzoek over de verkoop van aandelen, vlak voordat de koers daarvan daalde. 



 

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Gouden Palm voor Haneke Video De Gouden Palm van het filmfestival van Cannes gaat dit jaar naar de Oostenrijkse regisseur Michael...28 mei 2012, 500 keer afgespeeld
  • » VN veroordeelt bloedbad in Syrië Video De VN-veiligheidsraad heeft het geweld van het Syrische regeringsleger veroordeeld. Dat gebeurde in...28 mei 2012, 348 keer afgespeeld
  • » Voorman Sharia4Holland opgepakt Video De politie heeft een voorman van Sharia4Holland opgepakt. Het is een man van 29 uit Woerden....28 mei 2012, 1660 keer afgespeeld

Meer video en audio