Voor het eerst in ruim dertig jaar kan het Afghaanse volk zondag een parlement kiezen. De verkiezingen worden gezien als een belangrijke stap naar normalisering van het land, waar vier jaar na de verdrijving van de Taliban geweld, armoede en politieke instabiliteit nog altijd een groot probleem zijn.
Zo'n 12,5 van de 26 miljoen Afghanen hebben zich ingeschreven als kiezer. Of zij daadwerkelijk allemaal kunnen stemmen, is onzeker. Vooral in het zuiden en oosten van het land, waar de Taliban nog altijd actief zijn, is de veiligheid een groot probleem.
De fundamentalistische beweging, die in 2001 door de Amerikanen werden verdreven, heeft opgeroepen tot een boycot, en gedreigd met aanslagen op kandidaten en buitenlandse militairen.
Vrijdag nog werd een politicus voor zijn woning doodgeschoten. Dit jaar zijn al meer dan duizend mensen omgekomen bij aanslagen door Taliban-strijders.
Kameel
Ook mensenrechtenorganisaties maken zich zorgen over het verloop van de verkiezingen. Ze zijn bang dat vooral in de afgelegen gebieden, waar de regering van president Karzai zo goed als niets te vertellen heeft, mensen onder druk worden gezet om te stemmen op plaatselijke krijgsheren.
Human Rights Watch spreekt over "een klimaat van angst", en wijst erop dat er op de kiestlijsten ook oorlogsmisdadigers staan.
In totaal doen meer dan 5800 kandidaten mee aan de verkiezingen, onder wie 68 vrouwen. De kandidaten doen mee op persoonlijke titel, en zijn niet aangesloten bij een partij. Die mogen pas na de verkiezingen worden gevormd.
Om het de kiezers wat makkelijker te maken - zeven op de tien Afghanen kan niet lezen en schrijven - heeft iedere kandidaat een symbool achter zijn naam staan. Dat kan een kameel zijn, een waterkruik of een mobiel telefoontje.
Veiligheid
De Afghaanse regering heeft een massale troepenmacht op de been gebracht om te zorgen dat de verkiezingen rustig verlopen. Ook de door de VS geleide internationale troepenmacht in Afghanistan is in paraatheid gebracht.
Verder heeft de NAVO 11.000 manschappen, onder wie ruim duizend Nederlanders, in het land die toezien op de stembusgang.
De Amerikaanse commandant in Afghanistan, luitenant-generaal Eikenberry, voorspelt een hoge opkomst. Er zal "enig" geweld zijn, maar dat zal de Afghanen er niet van weerhouden om te gaan stemmen, meent hij.
Ook de Afghaanse regering heeft de kiezers opgeroepen zich niet te laten intimideren. "De vijand doet pogingen mensen te bedreigen, maar het zal ze niet lukken om de verkiezingen tegen te houden", zegt minister van Binnenlandse Zaken, Ali Ahmad Jalali.
Deel deze pagina
»
»
»