Stones geërgerd over 'misbruik' Angie

Duitse verkiezingscampagnes zijn doorgaans allesbehalve opwindend, maar in de aanloop naar de komende stembusgang is zowaar toch een relletje ontstaan. Niemand minder dan de Rolling Stones zijn vertoornd over de campagne van CDU-kandidaat Angela Merkel, die hun klassieker 'Angie' in de strijd om het Kanzleramt  heeft gegooid.

Sinds er campagnes zijn, zijn er campagneliedjes. William Jefferson bestreed John Adams al in 1800 met het liedje 'Jefferson en Liberty'. Bill Clinton klom op naar het hoogste ambt ter wereld op de tonen van 'Don't stop' van Fleetwood Mac en Tony Blair veroverde Groot-Brittannië in 1996 met de steun van Britpop-bands als Oasis en Blur. 

Merkel koos veilig voor de Stones, en bij iedere verkiezingsbijeenkomst schalt Mick Jagger uit de speakers. Maar de rocklegenden zijn er zelf niet erg mee ingenomen, blijkt uit uitspraken van een woordvoerder van de Stones in de Duitstalige editie van het weekblad Time Magazine. "We zijn er verbaasd over dat er geen toestemming is gevraagd. Als dat wel was gebeurd, hadden we 'nee' gezegd."

Fax

Volgens een woordvoerder van de CDU heeft de Duitse royalties-instantie GEMA de conservatieven verzekerd dat het nummer gebruikt mocht worden tijdens partijbijeenkomsten. "We hebben per fax bevestigd gekregen van de GEMA dat de partij inderdaad over de rechten beschikt om 'Angie' te draaien", stelde de zegsman. 

Een GEMA-functionaris spreekt dat echter tegen in de Süddeutsche Zeitung. Volgens hem heeft GEMA helemaal geen zeggenschap over de rechten van de artiesten. Als de CDU het nummer wil gebruiken moet het onderhandelen met de rechthebbenden. De Stones dus. 

Warnemünde

Het campagneteam stoort zich echter niet aan de commotie over het campagnelied, ook al hebben de Duitse kranten en tv-zenders het relletje gretig opgepikt. Maandag ging Merkel er weer vol tegenaan voor 2000 partijgenoten in Warnemünde aan de Oostzee. Na het Duitse volkslied galmde het liefdesleed van Jagger weer over de menigte. Na afloop verliet Merkel vlug het podium en weigerde ze vragen van de pers over de kwestie te beantwoorden.

Je kunt je overigens afvragen of de toch wat mistroostige ballad uit 1973 wel zo'n geschikt nummer is om de massa's om te krijgen. De CDU-campagneleiders kozen in hun poging om de kiezers te paaien ongetwijfeld voor het nummer vanwege de voornaam van hun kandidaat. Maar het is de vraag of er veel te paaien valt met teksten als 'Angie, you're beautiful, but ain't it time we said goodbye?'

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

Meer video en audio