Bij politie en justitie zijn tientallen tips binnengekomen over de ontsnapte tbs'er Marciano Ernst. Zaterdagavond werd op televisie een politiebericht uitgezonden over de man die afgelopen donderdag ontsnapte uit een geestelijke gezondheidskliniek in Halsteren.
De binnengekomen tips hebben nog niet tot resultaat geleid. Volgens persofficier Hambeukers van justitie in Rotterdam zijn niet alle tips even bruikbaar. Het natrekken van alle tips ook veel tijd, aldus Hambeukers.
Marciano Ernst ontsnapte donderdag rond 13.00 uur uit de geestelijke gezondheidskliniek in Halsteren. Daar zitten patiënten met ernstige psychische stoornissen, onder wie 25 tbs'ers. Ernst was bezig met de laatste fase van zijn behandeling en had daarom beperkte bewegingsvrijheid. Zo mocht hij van het ene gesloten paviljoen naar het andere lopen. Tijdens zo'n wandelingetje nam hij de benen. Om het terrein staan geen hekken.
Ernst is afhankelijk van medicijnen. Als hij die niet inneemt, kan hij gevaarlijk zijn voor zijn omgeving. De man werd in 1997 veroordeeld voor geweld.
Geschokt
In de politiek is geschokt gereageerd op de ontsnapping van de tbs'er. De Kamerleden Wilders (Groep Wilders) en Weekers (VVD) willen dat minister Donner van Justitie Kamervragen beantwoordt.
Wilders wil vooral weten waarom er niet meteen na de ontsnapping op donderdag een opsporingsbericht is verspreid. Ook vraagt hij hoe lang de minister van Justitie "nog bereid is verantwoordelijkheid te dragen" voor zijn "falende tbs-beleid waar ontsnappingen eerder regel dan uitzondering lijken."
VVD-Kamerlid Weekers kondigde in het Radio 1-Journaal aan dat hij schriftelijke vragen zal stellen aan Donner. Hij sluit een debat niet uit als de antwoorden niet bevredigend zijn, zo verklaarde hij. Weekers staat "perplex" over de bewegingsvrijheid de tbs'er blijkbaar had in de kliniek.
Weekers zei verder dat een Kamerdelegatie binnenkort op werkbezoek gaat bij tbs-klinieken in het kader van het parlementair onderzoek over tbs waartoe eerder werd besloten. Daabij zal die bewegingsvrijheid ook aan de orde komen, aldus Weekers.
Ook de PvdA heeft geschokt gereageerd. PvdA-Kamerlid Wolfsen noemt de gang van zaken "buitengewoon naïef".
Begeleid verlof
Op 7 juni nam ook al een tbs'er de benen. Wilhelm Schippers ontsnapte tijdens een begeleid verlof. Die ontsnapping leidde enige tijd later tot de dood van een Amsterdamse man. Inmiddels is Schippers weer ingerekend en heeft hij bekend de Amsterdammer te hebben vermoord.
Minister Donner van Justitie werd na die affaire ter verantwoording geroepen in de Tweede Kamer. Hij beloofde eind juni het verlofregime van tbs'ers aan te scherpen. Donner moest zich in 2004 in de Kamer al verantwoorden na de ontvoering en verkrachting van een meisje uit Eibergen en een jaar eerder na de moord op de 80-jarige Hagenaar Piet van Harpen. Beide delicten waren gepleegd door een tbs'er die niet was teruggekeerd na verlof.
Deel deze pagina
»
»
»