President Bush heeft rechter John Roberts voorgedragen als nieuw lid van het Hooggerechtshof. Hij maakte dat bekend in een tv-toespraak.
De relatief jonge Roberts (50), die geldt als conservatief, werkt nu als federaal rechter. Hij kent het Hooggerechtshof nog uit de tijd toen hij werkzaam was als advocaat. In die hoedanigheid pleitte hij 39 keer bij het hoogste rechtscollege van de VS.
"Ik kreeg altijd een brok in mijn keel als ik de marmeren treden van het Hooggerechtshof opliep en ik denk niet dat dat alleen van de zenuwen was", zei hij bij zijn voordracht.
Ethische
Het Hooggerechtshof is het belangrijkste juridische orgaan in de VS en heeft het laatste woord, bijvoorbeeld in ethische kwesties. De negen leden van het hof worden voor het leven aangesteld.
Roberts volgt Sandra Day O'Conner op, die in ethische kwesties vaak de doorslaggevende stem gaf en meestal minder conservatief stemde dan van haar werd verwacht.
Vrouwenorganisaties vrezen dat Roberts in zaken zoals abortus zal neigen naar een andere, conservatieve, uitleg van de wetgeving.
Senaat
De Senaat beslist over de benoeming van Robert, maar volgens waarnemers zal de Democratische minderheid niet dwarsliggen. In de hoorzittingen over zijn benoeming zullen de Democraten wel van de conservatieve Roberts willen weten "of hij zijn persoonlijke ideologie kan scheiden van de letter van de wet".
Belangengroeperingen hebben tv-campagnes aangekondigd om senatoren die twijfelen over de aanstelling van Roberts, te beïnvloeden.
Als alles volgens plan verloopt en Roberts niet wordt afgewezen, treedt hij op 3 oktober aan bij de nieuwe termijn van het Hooggerechtshof.
Mogelijk mag Bush in zijn presidentstermijn nog meer rechters aanstellen. De 80-jarige voorzitter Rehnquist heeft kanker en ook andere leden stappen mogelijk snel op.
Deel deze pagina
»
»
»