In Nijmegen is vandaag de Roze Zaterdag en de bijbehorende 'love parade' gehouden. Zo'n 25.000 homoseksuelen en symphatisanten trokken vanaf twee uur 's middags door de binnenstad.
Met de parade wil de organisatie laten zien dat diversiteit van cultuur, huidskleur en geaardheid een verrijkng van de samenleving is. In een toespraak waarschuwde GroenLinks-fractievoorzitter Femke Halsema voor toenemend geweld tegen homoseksuelen in Nederland.
In tegenstelling tot de Gay Pride in Amsterdam waren er tijdens de parade in Nijmegen weinig extravagante uitdossingen te zien. De kleurrijke botenparade door de Prinsengracht tijdens de Amsterdamse homomanifestatie vindt dit jaar op zaterdag 6 augustus plaats.
De Nederlandse Roze Zaterdag wordt traditioneel op de laatste zaterdag van juni gehouden. De dag wordt voor het eerst onder deze naam in 1979 in Amsterdam georganiseerd als een homo/lesbische demonstratie. In 1981 vindt de manifestatie voor het eerst buiten Amsterdam plaats, in Den Bosch.
Sindsdien trekt de Roze Zaterdag jaarlijks door een andere stad. Het protestkarakter verandert van een demonstratie in een parade die tot doel heeft de diversiteit van homo's, lesbo's en biseksuelen te tonen en op die manier het begrip te vergroten. Volgend jaar wordt de Nederlandse Roze Zaterdag in Zwolle gehouden.
Oslo, Parijs en Berlijn
Ook in andere Europese steden zijn vandaag Gay Prides gehouden. Zo waren er 'love parades' in Oslo, Parijs en Berlijn. De manifestatie in de Franse hoofdstad stond dit jaar in het teken van het recht voor homoseksuele paren om te mogen trouwen en kinderen te adopteren.
In Oslo vond vandaag de EuroPride-parade plaats. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan Noorwegen als een moderne natie organiseert de hoofdstad dit jaar het tiendaagse festival voor homo's en lesbiennes. Het was de grootste homoparade uit de Noorse geschiedenis.
Tijdens de EuroPride staan dit jaar de burgerrechten van homoseksuelen in Europa centraal, en in het bijzonder de rechten van homo's in Oost-Europa en de Baltische Staten. Tijdens het festival zijn er workshops en culturele evenementen op het gebied van kunst, sport, wetenschap, politiek en gezondheid rond dit thema.
EuroPride wordt iedere zomer in een andere Europese stad gehouden. Britse sterren waren in Oslo aanwezig om de "EuroPride-kilt" namens hun hoofdstad in ontvangst te nemen. Londen is volgend jaar gastheer van het festival.
Rellen
Het EuroPride-festival en Roze Zaterdag zijn onstaan naar aanleiding van de Amerikaanse 'Stonewall Rebellion'. Op de laatste zaterdag in juni 1969 braken in New York rellen uit, nadat de politie de homobar Stonewall Inn in Christopher Street was binnengevallen.
Deze rellen leidden in de Verenigde Staten tot de georganiseerde strijd voor de rechten voor homo's en lesbiennes en ook in andere landen werden organisaties voor de emancipatie van homoseksuelen opgericht.
Deel deze pagina
»
»
»