Akkoord over sloop nederzettingen

Israël en de Palestijnse autoriteit hebben een akkoord bereikt over de vernietiging van joodse nederzettingen in de Gazastrook. Dat heeft de Amerikaanse minister Rice, op werkbezoek in Israël, bekendgemaakt.

De Palestijnen zijn de relatief dure woningen in de nederzettingen liever kwijt dan rijk. Ze vrezen dat de huizen inzet zouden kunnen zijn van gevechten tussen Palestijnen onderling. Ze willen het vrijkomende terrein in de dichtbevolte Gazastrook gebruiken voor hoogbouw. 

"Het was hun keuze", benadrukte een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken. "Als ze de huizen hadden willen hebben, hadden ze die kunnen krijgen." Volgens Israëlische media kan het sloopmateriaal van de huizen worden gebruikt bij de bouw van een zeehaven in Gaza.

Vreedzame terugtrekking

De evacuatie van joodse kolonisten zou half augustus moeten beginnen. De partijen zijn overeengekomen samen te werken om een vreedzame terugtrekking van de Israëlische troepen uit de Gazastrook mogelijk te maken. 

De Israëlische premier Sharon onderstreepte echter nog eens dat er geen vooruitgang kan worden geboekt in het vredesproces voordat de Palestijnse autoriteit militante groeperingen heeft ontwapend en ontmanteld.

Israël vreest dat Palestijnse militanten gebruik zullen maken van de terugtrekking om hun positie in de Gazastrook te verstevigen. De Palestijnse president Abbas wil echter geen confrontatie met de gewapende groepen. 

Grens openstellen

Hij geeft er de voorkeur aan de gewapende leden onder te brengen bij Palestijnse veiligheidsdiensten en de kopstukken van de bewegingen onderdeel te maken van het politieke proces. 

Dinsdag ontmoeten Sharon en Abbas elkaar. Naar verwachting zal Abbas aandringen op het openstellen van de grens tussen Israël en de Gazastrook. De Palestijnen willen ook dat het vliegveld van Gaza, gesloten sinds 2000, weer open gaat.

Deel deze pagina

Nieuws

Video en Audio

  • » Gouden Palm voor Haneke Video De Gouden Palm van het filmfestival van Cannes gaat dit jaar naar de Oostenrijkse regisseur Michael...28 mei 2012, 397 keer afgespeeld
  • » VN veroordeelt bloedbad in Syrië Video De VN-veiligheidsraad heeft het geweld van het Syrische regeringsleger veroordeeld. Dat gebeurde in...28 mei 2012, 275 keer afgespeeld
  • » Voorman Sharia4Holland opgepakt Video De politie heeft een voorman van Sharia4Holland opgepakt. Het is een man van 29 uit Woerden....28 mei 2012, 1370 keer afgespeeld

Meer video en audio