De Labourpartij van premier Tony Blair heeft de Britse parlementsverkiezingen gewonnen. Maar een klinkende zege is het niet geworden. Volgens de eerste exit polls behaalt Labour in het Lagerhuis een meerderheid van circa 66 zetels, ten opzichte van 161 in de vorige zittingstermijn van de Britse Tweede Kamer.
De exit polls werden gehouden direct na het sluiten van de stembussen, om 23.00 uur Nederlandse tijd. Een definitieve uitslag wordt pas vrijdagochtend verwacht.
Door de overwinning kan Blair aan een historische derde termijn beginnen als Labour-premier. Nog nooit woonde een Labour-premier drie achtereenvolgende termijnen in Downing Street 10. Maar het forse zetelverlies van Labour de vraag weer oproepen hoeveel macht de premier nog heeft en wanneer hij terugtreedt.
Blair heeft al gezegd geen vierde termijn te willen. Analisten verklaarden dat Blair terugtreden min of meer gekoppeld zou zijn aan de verkiezingsuitslag. Nu die minder groot uitvalt dan Blair wellicht had gehoopt, zullen de speculaties over zijn vertrek uit de politiek waarschijnlijk aanhouden.
Percentages
Labour haalt volgens een BBC-peiling 37 procent van de stemmen, ruim 3 procent minder dan in 2001. De Conservatieven van partijleider Michael Howard winnen iets, ruim 1 procent meer dan vier jaar geleden.
De Liberaal-Democraten van Charles Kennedy groeien fors met 4 procent naar 22 procent van de stemmen. Door het Britse districtenstelsel, dat anders dan in Nederland niet volgens evenredige vertegenwoordiging werkt, wil dat echter niet zeggen dat de Liberaal-Democraten, die als enige grote partij tegen de oorlog in Irak was, in het Lagerhuis fors groeien.

»
»
»