Minister Kamp van Defensie heeft maandagavond op vliegbasis Eindhoven zo'n honderd militairen uitgezwaaid die in Afghanistan een jaar lang zullen meedoen aan de Amerikaanse operatie Enduring Freedom.
De militairen vormen de voorhoede van een groep van in totaal 165 leden van de Special Forces (voor het grootste deel afkomstig van het Korps Commandotroepen) en vier Chinook-helikopter met 85 man personeel.
De Nederlanders worden ingezet bij de opsporing van terroristen van het al-Qaeda-netwerk van Osama bin Laden en gevechtshandelingen tegen de strijders van onder meer de Taliban.
Als hoofdtaak krijgen echter het in kaart brengen van de situatie in het hun toegewezen gebied, in het zuiden of oosten van het land.
Riskante missie
De missie is één van de riskantste die Nederland de afgelopen jaren heeft ondernomen, omdat niet uitgesloten is dat militairen oorlogshandelingen moeten plegen.
De Tweede Kamer stemde begin maart met de missie in. De PvdA, de SP en GroenLinks stemden tegen. Vooral omdat onduidelijk is wie er verantwoordelijk is voor eventuele krijgsgevangenen, Nederland of de VS.
De militairen hebben de opdracht gekregen geen mensen gevangen et nemen. Dat wordt overgelaten aan de Amerikanen.
Gezag
Doel van de operatie Enduring Freedom is om heel Afghanistan onder het centrale gezag in Kabul te krijgen. Nu is het zuiden en oosten, vooral langs de grens met Pakistan, nog zeer onrustig.
Het noorden en westen van het land en het gebied rond de hoofdstad is overgedragen aan de ISAF-vredesmacht die onder bevel van de NAVO staat.
Deel deze pagina
»
»
»