Premier Mehmet Ali Talat heeft de presidentsverkiezingen op Turks-Cyprus gewonnen. Hij heeft circa 55 procent van de stemmen gehaald. Zijn voornaamste rivaal Eroglu bleef steken op 23 procent.
Talat volgt de hardliner Rauf Denktash op. Die wilde nooit iets weten van vredesbesprekingen met het Griekse deel van het eiland, waarmee het Turkse deel sinds 1974 op voet van oorlog leeft. De nieuwe president heeft daarentegen aangekondigd dat hij wel wil onderhandelen over een hereniging van het verscheurde eiland.
Door een akkoord, dat overigens niet gemakkelijk zal worden bereikt, kan Turks-Cyprus toetreden tot de Europese Unie. Dat levert voor het politiek en economisch volledig geïsoleerde Turks-Cyprus veel voordeel op.
Tijdperk-Denktash
Door de verkiezingsoverwinning komt er op Cyprus een eind aan het tijdperk-Denktash. Die domineerde de Cypriotische politiek sinds Turkse troepen in 1974 het eiland binnentrokken. Dat was een reactie op een mislukte coup van voorstanders van aansluiting van het eiland bij Griekenland.
Denktash zelf was overigens geen kandidaat bij de verkiezingen. Hij waarschuwde nog wel dat het nieuwe leiderschap van Turks-Cyprus de soevereiniteit niet moet opgeven.
Talat heeft intussen de president van het Griekse deel van het eiland, Tassos Papadopoulos, opgeroepen een uitnodiging van VN-secretaris-generaal Annan te aanvaarden. Annan heeft de beide presidenten uitgenodigd om te overleggen over een VN-vredesplan voor het eiland dat al enige jaren op tafel ligt.
Mochten de twee leiders elkaar onder leiding van Annan ontmoeten, dan ligt het niet voor de hand dat beide partijen snel hun handtekening zetten onder het plan. Het plan ligt slecht bij de Grieks-Cyprioten die vinden dat zij er veel slechter vanaf komen dan hun Turkse mede-eilanders.
Deel deze pagina
»
»
»