De nieuwe Iraakse regering begint vorm te krijgen. Het Iraakse interim-parlement heeft de 71-jarige Koerd Jalal Talabani verkozen tot president. Talabani kreeg de steun van 228 van de 275 afgevaardigden.
Talabani was de enige kandidaat voor het presidentschap dat vooral een ceremoniële functie is. Talabani zei zijn taken te zullen uitvoeren zonder onderscheid te maken tussen religie of ras. Hij wil het nieuwe Irak baseren op "democratie, mensenrechten en gelijke rechten voor iedereen, met respect voor de islamitische identiteit".
De verdreven Iraakse Saddam Hussein heeft vanuit zijn cel de benoeming van Talabani gevolgd. Dat meldden Iraakse functionarissen.
Het parlement in Bagdad benoemde de sjiiet Adel Abdul Mehdi en de soenniet Ghazi al-Yawar tot vice-presidenten. Mehdi was tot voor kort mininster van Financiën, al-Yawar was interim-president sinds juni vorig jaar.
Premier
Naar verwachting kiest de volksvertegenwoordiging donderdag de sjiiet Ibrahim Jaafari tot premier, de belangrijkste post in de nieuwe Iraakse regering. Jaafari was tijdens de verkiezingen van afgelopen januari de kandidaat van het sjiietische politieke blok van groot-ayatollah al-Sistani, de invloedrijkste sjiietische geestelijke in Irak.
Jaafari staat bekend als voorstander van invoering van islamitische wetgeving.
De vorming van de nieuwe Iraakse regering is overigens uiterst moeizaam verlopen. De Koerden en de sjiieten, de grote overwinnaars van de verkiezingen, onderhandelden moeizaam over de Koerdische autonomie, de verdeling van de ministersposten en de zeggenschap over de olie.
Deel deze pagina
»
»
»